رافائل گروسی: غنی‌سازی اورانیوم جمهوری اسلامی به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شود

0
145

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تلاش آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر داده وگفته« غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی، به امکان استفاده‌های نظامی نزدیک می‌شود».

گروسی روز جمعه ۱۴ مارس در مصاحبه‌ای با روزنامه آسیا نیککی گفت: «تولید اورانیوم در سطح بالاتر غنی‌سازی، جمهوری اسلامی را به سطوحی نزدیک می‌کند که نمی‌توان امکان استفاده‌های نظامی از آن را نادیده گرفت.»

جمهوری اسلامی در ژانویه ۲۰۲۱ ضمن متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی از امکان بازرسی سریع و سایر اقدامات نظارتی به آژانس انرژی گفت که قصد دارد غنی سازی اورانیوم تا غلظت ۲۰ درصد را انجام دهد.

رافائل گروسی در همین راستا به آسیا نیککی گفت: «جمهوری اسلامی کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم [اورانیوم ۲۰ درصد] دارد، اما آنها دارای ۳۰۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده هستند که پیشتر در سطوح پایین‌تری تولید شده است. بنابراین این میزان رو به رشد است. سطح ۲۰ درصد میزان قابل توجه‌ای است. زیرا پس از این آستانه، غنی‌سازی اورانیوم تا غلظت مناسب برای تولید سلاح آسان‌تر می‌شود.»

این مقام آژانس توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی جمهوری اسلامی را یک «وضعیت فوق‌العاده» توصیف کرد و گفت: «واضح است که اگر می‌خواهید به اطمینان قابل اعتمادی برسید که انحراف نظامی وجود ندارد، نیاز به بازرسی بسیار قوی‌تر است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود، جمهوری اسلامی با استفاده از تجهیزات بیشتر، توانایی‌های خود را برای غنی‌سازی افزایش می‌دهند.

العربیه نوشت؛ گروسی که ماه گذشته برای زمینه‌سازی توافق با حفظ آزادی در انجام بازرسی از سایتهای هسته‌ای به ایران سفر کرده بود با اشاره به توافق موقت آژانس و جمهوری اسلامی گفت: «امیدوارم این چارچوب حداکثر سه ماهه بتواند فرصتی را برای مشاوره و مذاکره دیپلماتیک در مورد توافق هسته‌ای متوقف شده ۲۰۱۵ جمهوری اسلامی، فراهم ایجاد کند.»