رافائل گروسی: جمهوری اسلامی با متوقف کردن بازرسی‌های هسته‌ای آژانس سودی کسب نمی‌کند

0
10

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) اعلام کرد که با پایان دادن به بازرسی از تاسیسات هسته‌ای کسی چیزی به دست نمی‌آورد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه در واکنش به درخواست نمایندگان پارلمان رژیم جمهوری اسلامی برای خاتمه دادن به بازرسی‌ها پس از ترور دانشمند هسته‌ای این کشور گفت: «تضمین‌های لازم و معتبر به جهانیان مبنی بر عدم انحراف برنامه هسته‌ای به کاربردهای نظامی ضروری است.»

وی تاکید کرد که «ما این آزردگی را درک می‌کنیم اما در عین حال واضح است که هیچ کسی، اول از همه رژیم جمهوری اسلامی، به دلیل کاهش، محدودیت یا ایجاد وقفه در کاری که با هم انجام می‌دهیم سودی کسب نخواهد کرد.»

آقای گروسی تاکید کرد: «ما ادامه می‌دهیم و امیدواریم که در مورد آن‌ها [رژیم جمهوری اسلامی] اینگونه باشد و همانطور که گفتم من هیچ نشانه‌ای مبنی تغییر رفتار دریافت نکرده‌ام.»

محسن فخری زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع رژیم جمهوری اسلامی روز جمعه هفت آذر در حمله‌ای که تاکنون روایت‌های مختلفی از آن منتشر شده است، ترور شد.

بسیاری از تندروها در رژیم جمهوری اسلامی پس از این ترور خواستار ممنوعیت حضور بازرسان سازمان انرژی اتمی شدند که طبق توافق صورت گرفته در سال ۲۰۱۵ مسئول بررسی فعالیت‌های هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی است.

رافائل گروسی که سال پیش به ریاست آژانس انرژی اتمی رسید، گفت: «این نخستین باری نیست که نمایندگان مجلس رژیم جمهوری اسلامی چنین اظهار نظرهایی می‌کنند.»

وی افزود: «بگذارید بگویم که ما از هر نوع خشونتی بیزار هستیم. ما یک سازمان بین‌المللی برای صلح و امنیت هستیم.»

رژیم جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر در واکنش به خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها در چندین مرحله تعهدات هسته‌ای خود را طبق برجام کاهش داده است.

آقای گروسی تاکید دارد که اقدام‌های آژانس انرژی اتمی بیش از هر زمان دیگری در ایران ضروری است: «ما باید آنجا باشیم. بازرسی کنیم. آن‌ها برنامه هسته‌ای بزرگی دارند که از نظر بازرسی به بیشترین کارها نیاز است.»

وی افزود: «بدون آن ما خود را در تاریکی مطلق و عدم اطمینان می‌بینیم و بی‌ثباتی در منطقه بسیار بیشتر خواهد شد.»

آقای گروسی همچنین بار دیگر از رژیم جمهوری اسلامی خواست درباره سایت مشکوک در منطقه تورقوزآباد در نزدیکی پایتخت جایی که ذرات اورانیوم انسانی [در نتیجه فعالیت‌های انسانی] کشف شده است توضیحاتی ارائه دهد.

یورونیوز نوشت؛ وی گفت: «نمی‌خواهم بیش از حد بزرگش کنم اما مهم است که توضیحات را دریافت کنیم. از نظر من ضرب‌الاجل وجود ندارد اما یک احساس اضطرار خاص از طرف من وجود دارد.»