رافائل گروسی: برای طرح مسائل مهم به تهران سفر می‌کنم

0
134

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی اعلام کرد که روز دوشنبه برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی به تهران سفر می‌کند.

وی هدف از این سفر را طرح مسائل مهم درباره موضوعات پادمانی [سیستم بازرسی و تایید استفاده صلح‌آمیز مواد هسته‌ای] عنوان کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که مجرایی مفید و مشارکتی برای گفت‌وگویی مستقیم ایجاد شود. وی این موضوع را ضروری توصیف کرد.

از سوی دیگر کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین، نیز صبح امروز در توئیتی گفته بود که در راستای تعاملات و همکاری‌های جاری جمهوری اسلامی و آژانس، بنا بر دعوت جمهوری اسلامی، رافائل گروسی مدیرکل آژانس هفته جاری به ایران سفر می کند.

وی تاکید کرد که « جمهوری اسلامی یکی از شرکای اصلی آژانس است، امیدواریم این سفر به تقویت همکاری‌های متقابل بینجامد.»

آقای گروسی دو ماه پیش در آغاز نشست شورای حکام آژانس انرژی اتمی گفته بود که جمهوری اسلامی بیش از چهار ماه است که اجازه بازرسی از «دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای» را نمی‌دهد.

شورای حکام آژانس انرژی بین‌المللی اتمی همچنین در تاریخ ۱۹ ژوئن (۳۰ خرداد) به قطعنامه پیشنهادی سه کشور آلمان و فرانسه و بریتانیا که از جمهوری اسلامی به دلیل همکاری نکردن با تحقیقات این آژانس انتقاد می‌کرد، رای مثبت داد.

عمده‌ترین مشکل بین جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خودداری جمهوری اسلامی از صدور مجوز برای کارشناسان آژانس به‌منظور بازدید از دو سایت با فعالیت‌هایی است که «مشکوک» اعلام شده است.

یورونیوز نوشت؛ به نظر می‌رسد این دو مرکز از جمله مراکزی باشند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سال‌های اخیر به وجود آن‌ها اشاره کرده است. این موضوع بر تنش‌ها میان جمهوری اسلامی و جامعه بین‌الملل در کنار موضوع افزایش سطح غنی سازی اورانیوم در ایران افزوده است.