رافائل گروسی: با نظام جمهوری اسلامی برای ادامه بازرسی‌ها تا سه ماه آینده توافق کردیم

0
26

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد با نظام جمهوری اسلامی برای حفظ نظارت‌های آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران به توافقی موقت دست‌ یافته است.

آقای گروسی شامگاه یکشنبه پس از ترک تهران و در فرودگاه وین گفت: «برای ادامه نظارت‌های “رضایت بخش” به مدت سه ماه با نظام جمهوری اسلامی توافق کردیم. با این حال بازرسی‌ها از روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه محدودتر خواهند شد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای گروسی با اشاره به کاهش میزان دسترسی بازرسان گفت: «باید با واقعیت مواجه شد، اما این امکان را خواهیم داشت که نظارت و راستی‌آزمایی لازم را انجام دهیم… به این ترتیب شرایط در کوتاه مدت کنترل خواهد شد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی اتمی که دیشب وارد تهران شد، توافق اخیر را نتیجه «قابل قبول» رایزنی‌های فشرده با مقام‌های نظام جمهوری اسلامی توصیف کرد.

براساس این توافقنامه «دوجانبه و فنی» شمار بازرسان (نمایندگان) آژانس در سه ماه آینده بدون تغییر باقی خواهد ماند و امکان بازرسی‌های سرزده آژانس همچنان ادامه خواهد یافت.

یورونیوز نوشت؛ با اینحال و به گفته آقای گروسی، قانون نظام جمهوری اسلامی که محدودیت‌های برای بازرسان، ازجمله در دسترسی به سایت‌های نظامی مشکوک ایجاد می‌کند، در صورت عدم لغو تحریم‌های ایالات متحده آمریکا از روز ۲۳ فوریه اجرایی خواهد شد. وی با ابراز تاسف از اجرایی شدن این قانون گفت: «به نظر ما وضعیت وخیم است اما آژانس به خدمت خود به جامعه جهانی ادامه خواهد داد.»