راز نامه‌های چوبی برملا می‌شود

0
256

محققان در تلاشند تا بتوانند محتوای ۲۵ نامه چوبی را که حدود ۲۰۰۰ سال پیش توسط رومی‌ها نوشته شده بود و آنها در حوالی دیوار «هادریان» کشف کرده‌اند، رمزگشایی کنند.

باستان‌شناسان موفق شدند یک دسته ۲۵‌تایی از نامه‌های شخصی را بعد از دور انداخته شدن در قرن اول میلادی در نزدیکی دیوار هادریان بیابند. این اسناد که با جوهر نوشته شده‌‌اند، در چند متر زیرزمین مرطوب در قلعه رومی «ویندولاندا» واقع در «نورث‌آمبرلند» کشف شده است.

دیوار هادریان دیواری باستانی از جنس سنگ و کلوخ است که به دستور هادریان، امپراتور روم در سده دوم میلادی به سال ۱۲۲ پس از میلاد در شمال انگلستان امروزی ساخته شد تا مرزهای شمالی امپراتوری روم را در برابر حملات قبایل سلتی محافظت نماید. طول این دیوار ۱۲۰ کیلومتر است.

636354699846500188

یکی از این نامه‌ها را مردی به نام «ماسکلوس» نوشته است که به خاطر نامه قبلی خود که به افسران فرمانده خود نوشته بود، معروف شده و این‌ بار نیز برای ترک کردن محل کارش این نامه را نوشته بود.

این تکه‌های باریک و چوبی کم‌تر از دو میلی‌متر ضخامت دارند و تقریبا به اندازه کارت پستال‌های امروزی هستند. متخصصان بر این باورند که این لوح‌های چوبی که در خاک‌های بی‌هوازی نگهداری شده‌اند، بین سال‌های ۸۵ تا ۹۲ میلادی نوشته شده بودند.

636354699791812633

برخی نامه‌ها کامل هستند و برخی دیگر نصفه و نیمه و تنها بخشی از متن مشخص بود. این نامه‌های چوبی توسط نور مادون قرمزی اسکن می‌شوند که به متخصصان در خواندن آنها کمک می‌کند. محققان تا سه ماه قادر به خواندن جزئیات پیام‌های نوشته شده روی آنها نبودند.

636354699799781525

شخصیت‌ها و نویسندگان این نامه‌ها ممکن است به دلیل لوح‌های قبلی ویندولاندا که نوشته بودند، از این منطقه شناخته شده باشند و از این پس، نام‌های جدیدی جای آنها را در تاریخ بریتانیای روم خواهند گرفت.

آخرین ناشناخته‌های لوح‌های ویندولاندا در سال ۱۹۹۲ در منطقه‌ای که دچار آتش‌سوزی شده بود به دست آمد و لقب مشهورترین اسناد رومی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. قطعات نامه‌ها را نیز از دهه ۱۹۷۰ تاکنون پیدا کرده‌اند.

636354699843375267

این نامه‌ها حاوی اطلاعاتی است که چند دهه قبل از ساخته شدن دیوار هادریان نوشته شده‌اند. دکتر روبین بیرلی این لوح‌ها را در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ کشف کرد و معتقد بود که برخی از این لوح‌های جدید به حدی خوب نگهداری شده‌اند که آنها را می‌توان بدون عکسبرداری مادون قرمز خواند. به طور قطع برای او چیزی هیجان‌انگیزتر از خواندن نوشته‌های روی این لوح‌ها وجود نداشت.

636354699836343971

به گزارش آنا به نقل از دیلی‌میل، بیشتر این نامه‌ها روی تکه‌های نازکی از چوب درخت غان نوشته شده‌اند اما یکی از آنها روی یک لوح دو طرفه از جنس چوب بلوط نوشته شده و حفاظت آنها به بهترین شکل ممکن انجام شده است. از این نوع چوب ممکن است برای مکاتبات مهم‌تر استفاده شده باشد.