رابطه دولت و خاندان سلطنتی بریتانیا با باز ماندگان خانواده پهلوی؛ بقلم فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعات و امنیت

0
362

خُب مرحوم علیاحضرت ملکه الیزابت دوم هم به خاک سپرده شد و مراسم ده روزه به پایان رسید. اما اجازه بدهید یک موضوع مهم را که بسیاری از دوستان گرامی نشنیده اند برایتان تعریف کنم، باشد تا به آگاهی و تجربه تان افزوده شود. این برای دوستانی که به دنبال زیر و بم های موضوعات سیاسی می گردند جالب است.

آقای بیژن فرهودی در هفته پیش در باره درگذشت ملکه الیزابت دوم ، گفتگویی با آقای بابک امامی یک ایرانی مقیم لندن انجام داد. آقای امامی جوان شیک پوش با سلیقه و مبادی آداب است. وی خواهر زاده مرحوم خانم فروزان هنرپیشه معروف پیش از انقلاب اسلامی است. آقای بیژن فرهودی در دقایق پایانی مصاحبه خود با آقای بابک امامی از ایشان پرسید چرا دولت انگلیس یا خانواده سلطنتی بریتانیا از شاهزاده رضا پهلوی برای شرکت در مراسم تشییع پیکر ملکه الیزابت دوم دعوت به عمل نیاورد؟

آقای فرهودی افزود که در گفتگویی که با آقای شاهزاده رضا پهلوی داشته همین سئوال را از او کرده و پرسیده است که شما در دوران ولیعهدی به انگلیس سفر کردید و عکس های متعددی با ملکه و پرنس چارلز که اکنون پادشاه بریتانیا شده داشتید چطور شد که شما را به مراسم دعوت نکرده اند در حالیکه بیش از دو هزار تن از مقامات کنونی و سابق جهان به این مراسم دعوت شده اند؟ فرهودی توضیح داد که شاهزاده گفته است که هیچ تماسی با او از طرف دولت یا خانواده سلطنتی بریتانیا نگرفته اند.

هر چند شاهزاده پس از درگذشت ملکه الیزابت بی‌درنگ اعلامیه صادر کرد و پیام تسلیت به چارلز سوم پادشاه جدید بریتانیا فرستاد که گمان می شود به نوعی قصد داشت تمایل خود را برای دعوت شدن در مراسم تشییع پیکر ملکه الیزابت ابراز کند اما گویا به حساب نیامد. بگذریم، اما آقای بابک امامی نکته جالبی را باز گو کرد و گفت که شاهزاده بایستی از سال ها پیش یک کار هایی در جامعه بریتانیا می کرد که معمولاً اینجا رسم است و او اینکار ها را انجام نداد. از جمله می بایستی یک تشکیلاتی که در این کشور مرسوم است به راه می انداخت و کمی خرج می کرد مثلاً به نام کمک به افراد ارتش شاهنشاهی ایران(!) و او معتقد بود که با گرد آوردن شماری از افسران و نظامیان ارتش شاهنشاهی سابق ایران حتی نهاد های خارجی حاضر بودند که کمک های مالی هم به این تشکیلات انجام دهند و آقای بابک امامی معتقد بود که شاهزاده رضا پهلوی بایستی در زندگی روزمره و در فعالیت های خیرخواهانه و عام المنفعه شرکت می کرد.

آقای امامی گفت هر چند که دیگر دیر شده و بخش مهمی از آن نظامیان دیگر زنده نیستند ولی باز هم می توان به آن امید داشت. از دیروز تاکنون بی بی سی کلیپ کوتاهی پخش می‌کند که ادعا می کند که در رشت و تهران ضبط شده است و محتوای شعار این است: مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه، چه رهبر. نوع شعار که به این صراحت برای نخستین بار شنیده می شود، در چهارچوب شعار های فرقه رجوی می باشد و در تضاد مستقیم با شعار: رضا شاه، روحت شاد است که تلویزیون های من و تو و سعودی نشنال و گاه صدای آمریکا بیشتر روی آن تبلیغ می کنند و باعث شد که هم شاهزاده رضا پهلوی و هم شهبانو به وجد در آمدند و بر مبنای آن شعارها اظهاراتی امید بخش برای توجه طرفداران سلطنت پهلوی ابراز داشتند.

آیا بی بی سی با دیگر رسانه‌هایی که مدتی است در بست در اختیار بازماندگان خانواده پهلوی قرار گرفته اند قصد رقابت و آلترناتیو سازی دارد؟ یا در برابر شعار رضا شاه، روحت شاد ، شعار مخالف شاه می سازد؟ و اصولاً چگونه است که در خیل هزاران نفر میهمانانی که به مراسم تشییع ملکه الیزابت دوم دعوت کرده بودند نه شهبانو و نه شاهزاده رضا پهلوی را که هم سابقه میهمانداری از ملکه و پرنس فیلیپ شوهر وی در ایران داشتند و هم میهماندار شاه و شهبانو و شاهزاده رضا پهلوی در انگلستان بودند خالی می بینیم؟ آیا بقول معروف انگلیسی ها پنبه خانواده پهلوی را زده اند ؟