رئیس موساد : جمهوری اسلامی ٣٠٠ مأمور خود را به آفریقا فرستاده است

0
193

یوسی کوهن، رئیس سرویس های اطلاعاتی اسرائیل، موساد، با استناد به داده های اطلاعاتی این کشور و همچنین “بهترین سرویس های اطلاعاتی غرب” اظهار داشت که حکومت جمهوری اسلامی به طور قطع عامل حملات اخیر در آب های خلیج فارس بوده است.

یوسی کوهن که این سخنان را روز دوشنبه اول ژوئیه، در جریان کنفرانسی در تل آویو دربارۀ “امنیت و داوهای ژئواستراتژیک” ایراد می کرد، توضیح بیشتری دربارۀ منابع اطلاعاتی کشورهای غربی نداد. این اولین بار است که رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) حکومت جمهوری اسلامی را صریحاً عامل اقدام های اخیر در خلیج فارس معرفی می‌کند.

رئیس سازمان موساد هشدار داد که جمهوری اسلامی دامنۀ فعالیت های خود را توسعه داده و سلولی مرکب از سیصد تن از ماموران خود را به آفریقا منتقل کرده است.

یوسی کوهن جمهوری اسلامی را به آتش افروزی در منطقه متهم کرد و گفت که رهبران تهران خاورمیانه را به مسیر خلاف گفتگو و مصالحۀ سیاسی سوق می دهند. رئیس موساد در سخنانش تصریح کرد که اسرائیل خواستار جنگ با هیچیک از کشورهای همسایه نیست اما نمی تواند بپذیرد که سوریه به محل استقرار نیروهای نظامی جمهوری اسلامی یا گروه های شبه نظامی وابسته به این کشور تبدیل شود.

 یوسی کوهن در ادامه افزود : “ما نمی توانیم بپذیریم که سوریه به پایگاه لجستیکی انتقال اسلحه برای حزب الله لبنان بدل شود.” رئیس موساد در ادامه افزود : “اسرائیل در جریان چهار سال گذشته آشکارا یا به طور مخفیانه تدابیری اتخاذ کرده تا مانع از استقرار تأسیسات تولید سلاح ها و موشک های نقطه زن در سوریه شود.”

یوسی کوهن ابراز اطمینان کرد که در نتیجۀ تدابیر و اقدام های اسرائیل جمهوری اسلامی به این نتیجه خواهد رسید که ادامۀ حضور نظامی آن در سوریه بی فایده است. کوهن اضافه کرد که از هم اکنون قوای نظامی حکومت جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان از مرزهای اسرائیل فاصله گرفته اند تا از حملات این کشور در امان بمانند. رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل سپس گفت : “جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در پی انتقال پایگاه های خود در شمال سوریه هستند با این تصور خطا که در این منطقه از حملات اسرائیل در امان خواهند بود.” یوسی کوهن سپس اضافه کرد که جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان پایگاه ها و تأسیسات تولید موشک های نقطه زن خود را به شرق عراق و غرب لبنان منتقل کرده اند.

رئیس سرویس های اطلاعاتی اسرائیل در جای دیگری از سخنانش با اشاره به طرح پیشنهادی آمریکا برای حل منازعۀ خاورمیانه گفت که فرصتی استثنایی برای دستیابی به صلح منطقه ای در پرتو جبهه ای مشترک علیه جمهوری اسلامی و گروه داعش و به منظور تحکیم مناسبات آمریکا و روسیه شکل گرفته است. او گفت : “این فرصت نتیجۀ منافع مشترک کشورهای منطقه برای رویارویی با حکومت جمهوری اسلامی، گروه های تروریستی اسلامی نظیر داعش و تحکیم پیوندهای کاخ سفید و کرملین است.” یوسی کوهن اظهار داشت : “اگر چه اسرائیل تنها با دو کشور اردن و مصر پیمان صلح امضاء کرده، اما، اسرائیل در عین حال توانسته با دیگر کشورهای مصلحت گرای خاورمیانه که اسرائیل را به رسمیت می شناسند، پیمان های غیررسمی امضا کند.” اسرائیل مناسبات خود را با شماری از کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس از جمله بحرین، امارات و عربستان سعودی بهبود بخشیده است.

به گزارش رادیو فرانسه؛ همزمان با این سخنان، مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دولت جمهوری اسلامی، تهدید کرد که در صورت حملۀ آمریکا به این دولت، این کشور اسرائیل را نابود خواهد کرد.