رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا : ما بطور روزانه درگیر تأثیرات اعمال بدخواهانه جمهوری اسلامی هستیم

0
87

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز شنبه ۳۱ تیر ماه در کنفرانس امنیتی «اسپن» در ایالت کلورادو حضور یافت و درباره چالش های امنیتی و استراتژیک پیش روی آمریکا سخن گفت.

ژنرال دانفورد ضمن اشاره به روسیه به عنوان بزرگترین تهدید استراتژیک پیش روی آمریکا تأکید کرد در حال حاضر ضروری ترین اولویت امنیتی آمریکا مهار تهدید کره شمالی است. به گفته آقای دانفورد، کره شمالی «قطعا در مسیر ساخت موشک بالیستیک قاره‌پیما با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است که بتواند آمریکا را هدف قرار دهد.»

ژنرال جوزف دانفورد در کنفرانس امنیتی «اسپن» همچنین به نقش جمهوری اسلامی در منطقه و بویژه در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت «ما بطور روزانه درگیر تأثیر اعمال بدخواهانه ایران هستیم.»

ژنرال دانفورد در پاسخ به سؤال میزبان این کنفرانس در رابطه به نقش جمهوری اسلامی و روسیه در سوریه گفت در حال حاضر جمهوری اسلامی و روسیه بر سر نفوذ در سوریه با یکدیگر رقابت می کنند و اتحاد آنها امری موقتی خواهد بود.

ژنرال دانفورد گفت اهداف بلندمدت جمهوری اسلامی و روسیه در سوریه متفاوت است و تأکید کرد «اتحاد میان جمهوری اسلامی و روسیه در مواضعشان در سوریه دوام نخواهد آورد.»

ژنرال دانفورد در پاسخ به سؤالی دیگر درباره نقش جمهوری اسلامی در عراق و احتمال افزایش نفوذ جمهوری اسلامی در آن کشور گفت چنین احتمالی ضعیف به نظر می رسد چراکه با وجود منافع مشترک میان دو کشور، مردم عراق از یک «عرق ملی» قوی برخوردارند و آمریکا نیز به عراق کمک خواهد کرد تا به یک «نظام سیاسی مستقل» دست یابد.

به گزارش صدای آمریکا؛ ژنرال دانفورد در کنفرانس امنیتی روز شنبه همچنین گفت «قطعا مبارزه با افراط گرایی خشونت‌بار» از عمده چالش های امنیتی است که در حال حاضر آمریکا و متحدانش درگیر آن هستند.