رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا: جمهوری اسلامی، چالش دراز مدت آمریکاست

0
241

مایک پمپیو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) با بیان اینکه جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است، میزان گسترش نفوذ جمهوری در منطقه را بیش از پیش برآورد کرد.

رئیس پرسشی درباره دستیابی دولت آقای اوباما به توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی و افزایش فعالیت شیعیان تندرو در منطقه با حمایت جمهوری اسلامی، گفت که نفوذ ایران در منطقه بسیار بیشتر از هفت یا هشت سال پیش است.

آقای پمپیو با بیان اینکه قضاوت در مورد توافق هسته‌ای را به دیگران واگذار میکند، گفت: «نکته اینجاست که جمهوری اسلامی همچنان جمهوری اسلامی باقی مانده است؛ همچنان بزرگترین حامی تروریسم است. اقدامات جمهوری اسلامی توافق هسته ای را به چالش کشیده است و حالا هم نفوذ بسیاری در منطقه پیدا کرده است.»

به گفته او جمهوری اسلامی در دولت عراق، در لبنان بوسیله حزب الله، در یمن در میان شیعیان حوثی، در شبه نظامیان عراقی که مرزهای سوریه رسیده اند و در دولت سوریه نفوذ دارد. او افزود: «صادقانه بگویم هفت سال گذشته فاجعه ای بوده است از نفوذ ایران در منطقه مهم خاورمیانه»

رئیس سی آی ای درباره مقایسه تهدید آمریکا از سوی تندروهای شیعه و جمهوری اسلامی با داعش گفت: «در حال حاضر بزرگترین تهدید برای آمریکا داعش است. ما باید هر کاری که میتوانیم انجام دهیم تا آن را از بین ببریم.»

او با اینحال گفت که گروههای شیعه با هدایت مرکزی از جمهوری اسلامی با گروههای تندروی سنی نظیر داعش که فعلا مرکز آن رقه است، تفاوت اساسی دارند.

به گفته آقای پمپیو، جمهوری اسلامی که از شیعیان تندرو حمایت می‌کند، نظامی سازمان‌دهی شده و حکومتی مستقر است که بر مناطق تحت حکمرانی خود کنترل کامل دارد. از این رو، در دراز مدت جمهوری اسلامی تهدیدی برای آمریکا و چالشی طولانی برای دولت این کشور است.

دولت ایالات متحده حکومت جمهوری اسلامی را حامی تروریسم و بی ثبات کننده خاورمیانه می داند. در این بین، جمهوریخواهان و دولت آقای ترامپ توافق هسته ای قدرتهای جهانی با ایران را عامل تقویت نفوذ ایران در منطقه خوانده اند.