رئیس جمهوری آمریکا: کری به جمهوری اسلامی گفته اگر ترامپ ببازد صاحب آمریکا می‌شوید

0
230

ترامپ خطاب به جمهوری اسلامی: اگر برای توافق تا بعد از انتخابات صبر کنید هزینه سنگین‌تری می‌دهید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با از سرگیری کارزار انتخاباتی‌اش در شهر تالسا در ایالت اوکلاهاما گفت اگر جمهوری اسلامی هم اکنون توافق کند هزینه کمتری دارد اما اگر او در انتخابات آینده برنده شود [جمهوری اسلامی برای توافق] هزینه سخت‌تری را متحمل می‌شوند.

وی در عین حال تاکید کرد: «جمهوری اسلامی می‌خواهد با آمریکا توافق کند اما جان کری به آن‌ها گفته است صبر کنید اگر ترامپ ببازد شما صاحب آمریکا می‌شوید.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «آن‌ها می‌خواهند من بازنده شوم چراکه اگر بازنده شوم آن‌ها صاحب ایالات متحده آمریکا خواهند شد.» انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) سال جاری برگزار شود.

پیش از این نیز ترامپ، جان کری، وزیر امور خارجه باراک اوباما را متهم به تماس با مقام‌های جمهوری اسلامی کرده بود. رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته در کاخ سفید گفته بود: «دوست دارم مقام‌های جمهوری اسلامی با من تماس بگیرند اما جان کری با آن‌ها خیلی صحبت می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که با من تماس نگیرند. (کری) ملاقات‌های زیادی با مقام‌های جمهوری اسلامی داشته است و به آن‌ها می‌گوید که چه کار کنند.» با این حال کری این سخنان را تکذیب کرد.

ترامپ همچنین در کارزار انتخاباتی خود با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی می‌خواهد که بایدن برنده انتخابات باشد، گفت: «من می‌خواهم یک توافق بسیار سریع بکنیم که تاحالا شاهد آن نبوده‌اید. قبلا مشابه آن را با چین داشته‌ایم.»

وی افزود: «من به آن‌ها گفتم که می‌توانیم صبر کنیم اما زمانیکه من برنده شوم نسبت به الان شما هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.»

وی بار دیگر با انتقاد از باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت: «باراک اوباما برای هیچی به جمهوری اسلامی ۱۵۰ میلیارد دلار داد. کار باورنکرنی دیگر پرداخت ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد سبز رنگ به آن‌ها بود.»

اما بخش دیگر سخنان ترامپ به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس جمهوری اسلامی اختصاص داشت و وی در سخنانی که پیش از این نیز گفته بود، تصریح کرد: « نیروهای آمریکایی قاسم سلیمانی، تروریست شماره یک جهان را کشتند.»

وی اما اینبار با حمله به رقیب انتخاباتی‌اش افزود: «جو بایدن مخالف کشتن سلیمانی بود همانطور که مخالف حمله برای کشتن اسامه بن لادن بود.»

آقای ترامپ تاکید کرد: «بایدن همیشه در طرف اشتباه تاریخ ایستاده است. افرادی که با او کار می‌کردند می‌گویند که او هیچ وقت یک تصمیم درست در سیاست خارجی نگرفته است.»

یورونیوز نوشت؛ این نخستین گردهمایی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ پس از شروع بحران شیوع ویروس کرونا در این کشور بود. برخی از کارشناسان حوزه بهداشت به دلیل اینکه همچنان شیوع ویروس در ایالات متحده آمریکا مهار نشده است مخالف برگزاری آن بودند.