دیده بان حقوق بشر از رژیم جمهوری اسلامی خواست آمار کشته شدگان در این کشور را اعلام کند

0
181

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی “برای پنهان نگاه داشتن دامنۀ سرکوب تظاهرکنندگان روزهای اخیر در این کشور عامدانه از انتشار آمار کشته شدگان، زخمی و بازداشت شدگان خودداری می ورزند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در این بیانیه که روز چهارشنبه بیست و هفتم نوامبر منتشر کرد از مقامات جمهوری اسلامی خواست که فوراً شمار کشته شدگان، دستگیرشدگان و زندانیان روزهای اخیر را اعلام کنند و مانع از انجام تحقیقات مستقل دربارۀ استفاده از خشونت علیه ناراضیان نشوند.

“مایکل پیج” معاون بخش خاورمیانۀ سازمان دیده‌بان حقوق بشر مقامات جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داده که به گفتۀ وی تاکنون “از ارایۀ آمار دقیق کشته شدگان و زندانیان که در معرض تهدید مرگ قرار دارند، خودداری کرده است.”

به گزارش سازمان های مدافع حقوق بشر از جمله سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض های روزهای اخیر در ایران دست کم ١۴۰ نفر کشته و ٧۰۰۰ نفر دستگیر شده‌اند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرده است که همۀ قربانیان سرکوب به ضرب گلوله کشته شده‌اند. “مایکل پیج” تصریح کرده است که بی اطلاع نگاه داشتن خانواده‌ها از سرنوشت بستگان دستگیرشدۀ خود و همزمان دامن زدن به فضای ترس و انتقامجویی راهبرد رژیم جمهوری اسلامی برای خفه کردن اعتراض‌ها است.

در این حال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، گفته است که این کشور حدود بیست هزار پیام از داخل ایران دریافت کرده که از سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه ناراضیان حکایت می‌کند.

به گزارش رادیوفرانسه؛ وزیر کشور جمهوری اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی، مدعی است که در اعتراض‌های اخیر خیابانی در ایران دویست هزار نفر شرکت کرده‌ اند. او گفته است که در این اعتراض‌ها پنجاه پایگاه نیروهای نظامی و امنیتی آماج حملات تظاهرکنندگان قرار گرفت. همزمان حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران شمار دستگیرشدگان روزهای اخیر را حدود هفت هزار نفر اعلام کرده است.