دکتر مریض بخیه‌های انسانیت را کشید!

0
193

در اقدامی حیرت‌آور در یکی از بیمارستان‌های کشور؛ مسئول کادر پزشکی بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی‌شهر وقتی متوجه شد مادر طفل چهار ساله توانایی پرداخت هزینه ۱۵۰ هزار تومانی درمان دختربچه‌اش را ندارد، به پرستار دستور داد بخیه‌های چانه کودک را بکشد و او را با صورتی خون‌آلود راهی خانه کند! در صورتیکه منشور حقوق بیمارمی گوید: در مراقبت‌های اورژانس، رسیدگی باید بدون توجه به تأمین هزینه‌ آن صورت گیرد.
به گزارش روزنامه جوان؛ روز جمعه زن جوانی دختربچه چهارساله‌اش ‌«صدرا زاهدپور» را در حالی که چانه‌اش زخمی شده بود، به بخش اورژانس بیمارستان اشرفی اصفهانی خمینی‌شهر منتقل کرد. کادر حاضر در بخش پس از اولین بررسی، چانه کودک را بخیه و مادر طفل را با قبض ۱۵۰ هزار تومانی راهی صندوق کردند. این زن به پزشک معالج گفت که توانایی پرداخت این هزینه را ندارد. پس از آن بود که به دستور پزشک، پرستار طفل خردسال را بر لبه تخت نشاند و پس از شکافتن بخیه‌ها، وی را با صورت خون آلود راهی خانه‌اش کرد.
به دنبال انتشار این خبر در شبکه‌های اجتماعی بود که دکتر طلوعی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:پس از بررسی و تأیید خبر، پزشک و پرستار بیمارستان به علت ممانعت درمان کودک تا صدور حکم قطعی از اشتغال در مراکز درمانی منع شدند. وی ادامه داد: در این حادثه تأسفبار، منشور حقوقی بیمار از سوی تیم پزشکی رعایت نشده است. دکتر طلوعی گفت: تدابیر لازم برای ترمیم مجدد چانه کودک در نظر گرفته شده است و دیگر اعضای کادر درمانی به هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری دانشگاه علوم پزشکی معرفی شدند.
دکتر هاشمی، وزیر بهداشت نیز در واکنش به این خبر گفت: من این خبر را در شبکه‌های مجازی دنبال کردم و تیمی را مأمور کرده‌ام که به اصفهان بروند و در این مورد تحقیق کنند. وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این مورد از مردم عذرخواهی کرده و قول داده است که مسئول شیفت و افراد متخلف را به دستگاه قضایی معرفی کند.براساس این گزارش، مادر صدرا پرستار سالمندان و پدرش راننده تاکسی است.

منشور حقوق بیمار
بر اساس منشور حقوق بیمار که در سایت وزارت بهداشت منتشر شده، چنین رفتاری خلاف قانون و شأن انسانی است. در بخشی از این منشور که در سایت وزارت بهداشت در دسترس قرار دارد، آمده است: یکایک افراد جامعه متعهد به حفظ و احترام به کرامت انسان‌ها می‌باشند. این امر در شرایط بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بر اساس قانون اساسی توجه به کرامت والای انسانی از اصول پایه نظام جمهوری اسلامی بوده، دولت موظف است خدمات بهداشتی‌ – درمانی را برای یکایک افراد کشور تأمین کند. بر این اساس ارائه خدمات سلامت باید عادلانه و مبتنی بر احترام به حقوق و رعایت کرامت انسانی بیماران صورت پذیرد.
در بخشی از ارائه خدمات سلامت آمده است که باید توجه ویژه‌ای به حقوق گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه از جمله کودکان، زنان باردار، سالمندان، بیماران روانی، زندانیان، معلولان ذهنی و جسمی و افراد بدون سرپرست داشته باشد.
در مراقبت‌های ضروری و فوری (اورژانس)، بدون توجه به تأمین هزینه‌ آن صورت گیرد. در موارد غیرفوری(الکتیو) بر اساس ضوابط تعریف شده باشد. در مراقبت‌های ضروری و فوری (اورژانس)، در صورتی که ارائه خدمات مناسب ممکن نباشد، لازم است پس از ارائه‌ خدمات ضروری و توضیحات لازم، زمینه انتقال بیمار به واحد مجهز فراهم شود.