دو هزار فعال مدنی خواستار ابهام‌زدایی از مرگ سیدامامی شدند

0
131

بیش از ۲ هزار دانشگاهی و کنشگر مدنی در نامه‌ای خطاب به روحانی خواستار ابهام‌زدایی درباره مرگ سیدامامی شدند. امضاکنندگان این نامه از روحانی پرسیده‌اند که مسئولیت حفظ جان زندانیان برعهده چه فرد و ارگانی است و پاسخگو کیست؟

نامه دانشگاهیان و فعالان مدنی خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهور، روز جمعه ۱۶ فوریه منتشر شده است. موضوع نامه، ابهام‌زدایی درباره مرگ کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان است.

در این نامه “اتهام جاسوسی در امور زیست محیطی” اتهامی عجیب ارزیابی شده و آمده است: «ما هم اینک با این پرسش بزرگ روبرو هستیم که چرا و چگونه کسی که در سن ۶۴ سالگی “زنده” روانه زندان می‌شود، بعد از حدود دو هفته در زندان جان سپرده و جسد او از زندان خارج می‌شود؟»

امضاکنندگان این نامه پرسیده‌اند که مسئولیت حفاظت از جان یک زندانی در زندان برعهده کیست و چه فرد و نهادی در چنین مواردی پاسخگو است؟

خواست ابهام‌زدایی

در این نامه به “ابهام‌ها و بی‌خبری کامل از علل و موجبات فوت” سیدامامی اشاره شده و از روحانی درخواست شده، به صورت “مدلل و مستند” از پرونده مرگ او ابهام زدایی شود.

امضاکنندگان نامه با اشاره به وظایف رئیس جمهور و تاکیدات حسن روحانی درباره حقوق شهروندی از او خواسته‌اند با بهره گرفتن از همه‌ی اختیارات قانونی خود و “روابطی که با قوای مقننه و قضاییه” دارد، گروهی را مسئول ابهام‌زدایی از مرگ سیدامامی نموده و نتیجه تحقیقات را به اطلاع مردم برساند.

به گزارش دویچه وله؛ در بخش پایانی نامه چنین آمده است:

«انتظار داریم در این گزارش، ابعاد حقوقی دلایل بازداشت دکتر سیدامامی، اوضاع و احوال ایشان در زندان، میزان رعایت مقررات زندان‌ها در مورد ایشان در طول دوره بازداشت، علت یا علل فوت، اقدامات امدادی و هر موضوع مرتبط دیگری روشن شود. بی‌شک ابهام‌زدایی از این واقعه‌ی تلخ، متضمن منافع ملت و مصالح نظام خواهد بود و موجب خواهد شد زمینه‌های بروز حوادث تلخ مشابه شناسایی شود و ان‌شاء‌الله از بین برود و از این پس دیگر ملت بزرگ ایران شاهد چنین رویدادهایی برای هیچ‌یک از آحاد ملت نباشد.»