دو ایرانی در آمریکا به اتهام جاسوسی دستگیر شدند

0
274

وزارت دادگستری آمریکا، روز دوشنبه ۲۹ مرداد اعلام کرد، ٢ مرد ایرانی به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی، در آمریکا دستگیر شده‌اند.
وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیاینه ای اعلام کرد، «احمدرضا محمدی دوستدار» ۳۸ ساله، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی، و «مجید قربانی» ۵۹ ساله شهروند ایرانی مقیم کالیفرنیا،  روز ۱۸ مرداد به اتهام جاسوسی برای یک کشور بیگانه، توسط نیروهای امنیتی آمریکا دستگیر شدند.

«جان دمرز» دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، «جسی کی لیو» دادستان ناحیه کلمبیا و «مایکل مک گاریتی»، دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی «اف.بی.آی»، روز دوشنبه ۲۰ اوت اتهامات علیه این دو مرد ایرانی را طی بیانیه‌ای فاش کردند.

به گفته «جان دمرز»، «آقایان دوستدار و قربانی از سوی حکومت جمهوری اسلامی مأموریت داشتند که مخالفان سیاسی این حکومت در آمریکا را زیر نظر داشته باشند».

«مایکل مک گاریتی»، با تاکید بر این که اتهامات وارده به این دو نفر، حاکی از آن است که ایران همچنان می‌خواهد «گروهای بالقوه مخالف» را در آمریکا هدف قرار دهد، گفت: «”اف.بی.آی” به شناسایی افرادی که به نمایندگی از طرف جمهوری اسلامی در پی فعالیت‌های غیرقانونی در خاک آمریکا هستند، ادامه می دهد».

در گزارش‌ها آمده است: «احمدرضا محمدی دوستدار»، در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعات امنیتی در خصوص نهادها و افرادی که حکومت جمهوری اسلامی آنان را دشمن خود می‌داند، جمع آوری کند. این دو فرد ایرانی، مراکز یهودی و سازمان مجاهدین خلق را مورد هدف قرار گرفته بودند و سعی کردند که خود را به این گروه‌ها نزدیک کنند.

آقای دوستدار، یک مرکز یهودیان موسوم به «خانه خباد» در شیکاگو را زیر نظر داشته و از این مرکز عکسبرداری کرده است. مجید قربانی نیز در ۲۰ سپتامبر۲۰۱۷ از تجمع مجاهدین خلق در نیویورک عکسبرداری کرده است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در این خصوص آمده است: این دو مرد با یکدیگر در ارتباط بودند؛ احمدرضا محمدی دوستدار در دسامبر ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا بازگشت و در لس‌آنجلس با مجید قربانی تماس گرفت و طی یک ملاقات ۲ هزار دلار پول نقد به او پول پرداخت کرد و ۲۸ عدد عکسی را که او از تجمع مجاهدین خلق گرفته بود دریافت کرد؛ در این عکس‌ها نام افراد شرکت کننده، ذکر شده بود. این عکس‌ها به همراه دست‌خط قربانی که در آن نوشته پول را دریافت کرده است، در چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا در هنگام بازگشت به ایران پیدا شد.
بر پایه لایحه اتهامی، دفتر تحقیقات فدرال، گفت‌وگو میان این دو متهم را ضبط کرده است. در این گفتگو، احمدرضا محمدی دوستدار به مجید قربانی می‌گوید: برای جمع‌آوری این اطلاعات از تهران دستور گرفته است.

همچنین در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: حداکثر مجازات برای اجرای مأموریت‌های اعلام نشده بسود یک قدرت خارجی ١٠ سال و حداکثر مجازات برای نقض قواعد برقرار شده بر اساس قانون اختیارات اضطراری اقتصادی، ۲۰ سال زندان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ در این بیانیه تأکید شده است که این ۲ نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی‌گناه فرض می‌شوند.