“دوپینگ ایران” برای زیمنس آلمان

0
154

به نظر می‌رسد اصلاحات ساختاری سال‌های اخیر در بهبودی شرایط شرکت زیمنس آلمان نتیجه‌بخش بوده‌اند. احیای قراردادهای قدیمی و امضای قراردادهای جدید با ایران هم در شکل‌گیری این شرایط مؤثر بوده‌اند.

سیاست‌های جو کِزِر که از اوت ۲۰۱۳ ریاست هیئت مدیره شرکت تکنولوژی زیمنس آلمان را بر عهده دارد، به نظر کارساز بوده‌اند. سال ۲۰۱۶ نخستین سال ریاست اوست که در آن درآمد میلیاردی حاصل از فروش دارایی‌ها عامل اصلی رشد سود نبوده و پیشامد غیرمنتظره‌ای هم سران این شرکت را غافلگیر نکرده است. تازه‌ترین ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که زیمنس به اهداف تعیین‌شده برای سال جاری خواهد رسید.

جو کزر پیش از آن‌که مدیرعامل شود به مدت هفت سال مدیر مالی زیمنس بوده است، در سال ۲۰۱۴ برنامه‌ی اصلاحات خود برای شرکت را معرفی کرد. گسترش اتوماسیون و هوشمندسازی روند تولید و البته فروش برخی از زیرمجموعه‌ها مانند کارخانه‌های تولید لوازم خانگی زیمنس از سرفصل‌های اصلی برنامه‌ی مدیریت جدید هستند.

لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی و احیای قراردادهای این غول تکنولوژیک آلمان با ایران ۱۳۰ میلیون یورو (۶/ ۰ درصد) سود بیشتر عاید زیمنس کرده است؛ عاملی که کارشناسان اقتصادی آن را “دوپینگ ایران” نامیده‌اند.

البته کزر، مدیرعامل زیمنس، معتقد است که در مورد تأثیر ازسرگیری روابط اقتصادی با ایران بر میزان سود زیمنس نباید اغراق کرد.

چند قرارداد بزرگ ساخت نیروگاه‌های فسیلی با مصر هم در افزایش سود زیمنس مؤثر بوده‌اند.

کزر مشخص نکرده که این شرکت دقیقا در چه عرصه‌هایی با ایران وارد همکاری خواهد شد و ارزش قراردادها دقیقا چقدر است. آنچه مسلم است، زیمنس فعالیت‌های خود در حوزه انرژی را در ایران از سر خواهد گرفت.

زیمنس اسفندماه گذشته (۱۳۹۴) خبر داده بود که “مپنا” در چارچوب یک موافقت‌نامه با این شرکت، توربین‌های گازی زیمنس را در ایران تولید خواهد کرد. مقام‌های زیمنس در مونیخ گفتند که این همکاری شامل ارسال بیش از ۲۰ توربین گازی و کمپرسورهای مربوط به آنها ظرف ده سال آینده می‌شود.

پیش از سال ۲۰۱۰ که امضای قرارداد میان زیمنس و ایران به دلیل تشدید تحریم‌های بین‌المللی متوقف شد، توربین‌های گازی و بخار، ژنراتورها و برخی دیگر از تجهیزات نیروگاهی زیمنس با همکاری گروه صنعتی مپنا (مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران) در ایران تولید و نصب می‌شدند.

همچنین بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی، اسفندماه گذشته و پس از دیدار با جو کزر، مدیرعامل زیمنس در تهران، گفته بود که ایران با همکاری با زیمنس “قطب ساخت و صادرات تجهیزات فنی” می‌شود.

یک سخنگوی زیمنس در آن زمان اعلام کرد که در حوزه‌ی انرژی، حمل‌ونقل ریلی و مهندسی پزشکی ظرفیت مناسبی برای کار در ایران وجود دارد.

به گزارش دویچه وله؛ چند هفته پیش از آن زیمنس تایید کرده بود که این شرکت مقدمات همکاری با ایران در حوزه حمل‌ونقل ریلی را فراهم می‌کند. برقی کردن خط راه‌آهن تهران-مشهد، ساخت خط قطار سریع‌السیر تهران−اصفهان و فروش ۵۰۰ قطار مسافربری به ایران از جمله برنامه‌های مشترک دو طرف اعلام شدند.

زیمنس از سال ۱۸۶۸ با ایران همکاری دارد. هیئت‌های اقتصادی آلمانی جزو نخستین هیئت‌هایی بودند که بلافاصله پس از امضای توافقنامه اتمی وین موسوم به “برجام” به ایران سفر کردند.