دونالد ترامپ سید علی خامنه ای و دفتر خامنه ای را تحریم کرد

0
129

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فرمان مجازات‌های تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی و مقامات بلندپایۀ این کشور را امضاء کرد. براساس این فرمان دارائی‌های دیگری از جمهوری اسلامی مسدود می‌شود و رهبر جمهوری اسلامی، اطرافیان او و نیز شماری از فرماندهان سپاه مشمول مجازات‌های فردی قرار می‌گیرند. مقامات آمریکائی از حال اعلام کردند که محمد جواد ظریف نیز همین هفته در زمرۀ افراد تحت تحریم قرار خواهد گرفت.

دونالد ترامپ با اعلام امضاء فرمان خود برای افزایش تحریم‌ها و مجازات‌های برقرار شده علیۀ جمهوری اسلامی ، موارد تازه را «شدید» توصیف کرد و گفت این تصمیمات «در پی یک سلسله رفتارهای تهاجمی از سوی رژیم جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر و از جمله نابود کردن یک پهپاد آمریکائی اتخاذ شده است».

دونالد ترامپ تاکید کرد که «فشار بر جمهوری اسلامی ادامه خواهد یافت» و مجازات‌ها می‌تواند «سال‌ها بر قرار بماند».

دونالد ترامپ گفت «مجازات‌های پیش بینی شده در این فرمان، رهبر [جمهوری اسلامی]، همکاران و نزدیکان او را از دست یافتن به منابع مالی اساسی» محروم می‌کند. وی تاکید کرد که «رهبر جمهوری اسلامی مسئول بلندپایۀ هدایت کشور و رفتار خصومت بار رژیم است و بیت او بر خشونت بارترین ابزارها و رفتارهای رژیم نظارت دارد». این چنین است که «دارائی‌های رهبر و همکاران او مشمول مجازات قرار می‌گیرد».

رئیس جمهوری آمریکا به خبرنگارانی که در دفتر کار او در کاخ سفید فراخوانده شده بودند گفت «این تصمیمات پاسخی محکم و در همان حال متناسب با اقدامات تحریک آمیز جمهوری اسلامی است». وی تاکید کرد «تا هنگامی که این رژیم به فعالیت‌های خطرناک و برنامه‌های خود در زمینه‌های هسته‌ای، غنی سازی اورانیوم، توسعۀ موشک‌های بالیستیک، حمایت و همراهی با تروریسم و تقویت و دامن زدن به جنگ‌های مسلحانه در منطقه پایان نداده است، ما فشار خود بر جمهوری اسلامی را تشدید می‌کنیم».

در همین حال، استیون منوچین، وزیر دارائی آمریکا، اعلام کرد که «میلیاردها دلار از دارائی‌های جمهوری اسلامی» در چهارچوب اجرای تصمیمات‌ تازه «مسدود» می‌شود و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی، نیز همین هفته مشمول مجازات‌های تازه قرار خواهد گرفت.

نام ٨ تن از فرماندهان سپاه پاسداران از همین امروز در فهرست سیاه مجازات‌ها قرار گرفته است. بر این اساس دارائی‌های احتمالی این افراد در ایالات متحد آمریکا «مسدود» می‌شود و آنان از انجام مبادلات بین‌المللی محروم می‌گردند.

بر اساس اطلاعیۀ وزارت دارائی آمریکا، علیرضا تنگسیری، فرماندۀ نیروی دریائی سپاه پاسداران، از جمله مقامات بلندپایۀ سپاه است که نام وی در فهرست سیاه قرار گرفته است. بر اساس این اطلاعیه وی «مسئول تشکیلاتی شناخته می‌شود که [در هفته‌های اخیر] به خرابکاری چند نفتکش در آب‌های بین المللی دست زد».

امیرعلی حاجی زاده، فرماندۀ هوافضای سپاه، که سرنگون کردن پهپاد آمریکائی توسط نیروی تحت فرمان او صورت گرفته و نیز نظارت بر توسعۀ موشک‌های دوربرد جمهوری اسلامی را نیز بر عهده دارد، از دیگر افراد مجازات شده است.

محمد پاکپور، فرماندۀ نیروی زمینی سپاه، به سبب «حمایت نظامی از رژیم بی رحم [بشار] اسد» مشمول این مجازات‌ها واقع شده‌است.

دیگر افراد تحت مجازات قرار گرفته، فرماندهان مناطق پنجگانۀ نیروی دریائی سپاه پاسداران را شامل می‌شود که از جملۀ آنها ناوسالار رضا ترابی، فرماندۀ منطقۀ یکم در بندرعباس است.

براساس اطلاعیۀ وزارت دارائی آمریکا، هر یک از موسسات مالی در جهان که مجازات‌های برقرار شده از سوی آمریکا را به اجرا نگذارد و به خدمات «مالی و انجام مبادلات پولی» برای افراد تحت تحریم قرار گرفته مبادرت کند، از نظام مالی آمریکا «اخراج و از دسترسی به آن محروم خواهد شد».

به گزارش رادیو فرانسه؛ استیون منوچین گفت «ایالات متحد آمریکا این مجازات‌ها را بدون مشورت با متحدان خود اتخاذ کرده است» و تاکید کرد که «ما قصد مجازات مردم ایران را نداریم و نمی‌خواهیم برای مردم ایران مشکل بیافرینیم. ما مجازات‌ها را علیه رفتار ناپسند و در خور سرزنش برقرار می‌کنیم». او گفت که «مجازات‌ها در گذشته نتایج قابل توجهی ببار آورده و تردیدی نیست که مجازات‌های تازه نیز دارای اثر خواهد بود».