دولت کانادا خواستار توضیح جمهوری اسلامی درباره مرگ سیدامامی شد

0
291

وزیر امور خارجه کانادا خواهان توضیح دولت جمهوری اسلامی درباره مرگ مشکوک کاووس سیدامامی در زندان شد. او گفته یک کانادایی فوت شده و ما از دولت ایران انتظار توضیح داریم.

 کریستیا فری‌لند، وزیر امور خارجه کانادا طی بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی  خواست تا درباره مرگ کاووس سیدامامی شهروند ایرانی کانادایی در زندان‌های جمهوری اسلامی توضیح دهد.

 وزیر خارجه کانادا در بیانیه این وزارت‌خانه تصریح کرده است: «ما به طور جدی نگران وضعیت بازداشت و مرگ آقای سیدامامی هستیم.»

فری‌لند اضافه کرده که اوتاوا چندین بار مراتب نگرانی خود را در این باره اعلام کرده است. او گفته: «یک کانادایی فوت شده است. ما انتظار داریم که دولت جمهوری اسلامی اطلاعات و توضیحاتی درباره شرایط و وضعیت این تراژدی ارائه کند.»

وزیر خارجه کانادا تاکید کرده که کشورش از “تمامی امکانات موجود” برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه استفاده خواهد کرد.

دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و پژوهشگر محیط زیست اوایل بهمن ماه به همراه مراد طاهباز، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، سام رجبی، طاهر قدیریان و امیرحسین خالقی از اعضای موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” بازداشت شدند. روز ۱۹ بهمن اعلام شد که سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

دادستان تهران اعضای موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” را متهم کرده است که “در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌نموده‌اند.”

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری فرانسه،سیدامامی دومین شهروند ایرانی کانادایی است که در زندان‌های ایران جانش را از دست می‌دهد. در سال ۱۳۸۲ نیز زهرا کاظمی عکاس خبرنگار ایرانی کانادایی در زندان اوین “بر اثر اصابت جسم سخت” به سرش کشته شد.