دولت عراق نیز مجازات‌های آمریکا علیۀ جمهوری اسلامی را به اجرا می‌گذارد

0
197

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ساعاتی پس از اجرائی شدن مجازات های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که دولت این کشور نیز ناگزیر از رعایت و اعمال تصمیمات واشینگتن است. حیدر العبادی یادآوری کرد که عراق خود نیز مدت ١٢ سال تحت مجازات‌های بین‌المللی قرار داشت. او با این حال گفت که با اکراه و از سرناچاری این تحریم‌ها را به اجرا می‌گذارد.

نخست وزیرعراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود، روز سه شنبه ٧ اوت/ ١۶ مرداد با اشاره به مجازات‌های آمریکا علیۀ جمهوری اسلامی که از بامداد همان روز اجرائی شده بود، گفت «ما از این مجازات‌ها حمایت نمی‌کنیم زیرا آنها را یک اشتباه راهبردی می‌دانیم، اما ناگزیر آنها را به اجرا می‌گذاریم».

عراق در دهۀ هشتاد میلادی بمدت هشت سال با جمهوری اسلامی در جنگ بود و با آنکه آغازگر نبردها شناخته شد، هرگز از سوی مقامات جمهوری اسلامی به پرداخت غرامت جنگی وادار نشد و با روی کار آمدن یک حکومت‌هائی که قدرت اجرائی در آنها در دست شیعیان است از کمک‌های فراوان جمهوری اسلامی نیز بهره‌ مند گردید.

حیدر العبادی روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود گفت «از نظر [او] بطور کلی مجازات‌ها ناعادلانه است»، اما وی در همان حال «در جهت حفاظت مردم کشور خود و حفظ منافع آن اقدام» می‌کند.

عراق در حال حاضر از یکسو متحد راهبردی آمریکا و از سوی دیگر متحد جمهوری اسلامی است. تهران در سال‌های اخیر نقش گسترده و پُرنفوذی در امور و تصمیمات سیاسی و نظامی این کشور داشته است.

 عراق، بدون در نظرگرفتن مواد سوختی، دومین خریدار محصولات جمهوری اسلامی بوده و در سال ٢٠١٧ معادل شش میلیارد دلار کالا از این کشور خریداری کرده است. برق بخش‌های جنوب شرقی عراق و بویژه استان بصره از جمهوری اسلامی تامین می‌شود و در این زمینه این کشور بدهی‌های فراوانی به جمهوری اسلامی دارد.

آمریکا در پی تصمیم به خروج این کشور از توافق اتمی با جمهوری اسلامی، اعلام کرده بود که مجازات‌های به تعلیق در آمده در چهارچوب توافق، مجدداً برقرار خواهد شد. بخش نخست این مجازات‌ها بامداد سه شنبه ٧ اوت اجرائی شد و بخش دوم و پُراهمیت‌تر آن از ۵ نوامبر آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.