دولت ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته ای جمهوری اسلامی را ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرد

0
197

دولت ترامپ برای اولین بار تعلیق تحریم های هسته ای جمهوری اسلامی را که از دولت اوباما صورت گرفته بود، تمدید کرد و به این ترتیب ۱۲۰ روز دیگر این تحریم های هسته ای که در پی توافق هسته ای تعلیق شده اند، معلق خواهند بود. همزمان، دولت آمریکا مجازات های جدیدی برای فعالیت موشکی جمهوری اسلامی اجرا می کند.

آسوشیتدپرس چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت گزارش داد که وزارت خارجه ایالات متحده در نامه ای به کنگره آمریکا اطلاع داد تعلیق تحریم های هسته ای جمهوری اسلامی در راستای اجرای برنامه جامعه اقدام مشترک موسوم به برجام، برای ۴ ماه دیگر تمدید می شود.

پیش از این دولت اوباما تعلیق تحریم های هسته ای را در ژانویه تمدید کرده بود و این اولین بار است که دولت ترامپ این تحریم ها را تعلیق می کند.

آقای ترامپ از منتقدان توافق هسته ای با جمهوری اسلامی است و آن را «بدترین توافق» نامیده با این حال دولت او بتازگی اعلام کرد جمهوری اسلامی به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده است.

تعلیق این تحریم ها بخشی از توافق هسته ای است که تیرماه دو سال پیش بین جمهوری اسلامی و کشورهای پنج بعلاوه یک بین طرفین مقرر شد. جمهوری اسلامی متعهد شد که فعالیت های هسته ای مخفیانه را متوقف کند و جامعه جهانی هم تحریم ها را بردارد.

فشار بر برنامه موشکی جمهوری اسلامی

همزمان با تمدید تعلیق تحریم های هسته ای، دولت آمریکا فشار بر ایران برای توقف برنامه موشکی این کشور را با اضافه کردن نام هایی به لیست تحریم های خود، ادامه داده است.

رویترز گزارش داد که هفت شخص حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی و چینی به دلیل همکاری در فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی در فهرست تحریم‌ قرار داده است.

در فهرست جدید که رویترز منتشر کرده نام رحیم احمدی و مرتضی فراست پور به عنوان مقام های وزارت دفاع جمهوری اسلامی ذکر شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد فراست‌پور کسی است که در فروش و انتقال مواد مواد منفجره و سایر مواد به یک سوریه دست داشته است.

جستجوی اینترنتی نشان می دهد آقای احمدی مدیر گروه صنعتی شهید باکری است که مسئول برنامه سوخت جامد برای موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم‌های جدید موشکی جمهوری اسلامی نام سه شرکت چینی را به همراه شرکت ایرانی «متین صنعت نیک اندیشان» ذکر کرده است.

هرچند جمهوری اسلامی می گوید برنامه موشکی برای دفاع از کشور است، اما ایالات متحده و برخی کشورهای دیگر می گویند جمهوری اسلامی با ارسال موشک ها به تروریست های خاورمیانه، امنیت دیگر کشورها را به خطر می اندازد و بزرگترین دولت حامی تروریست هاست.

به گزارش صدای آمریکا؛ قطعنامه سازمان ملل بعد از لغو تحریم ها از جمهوری اسلامی خواسته از آزمایش موشک های بالستیک با توان حمل سلاح هسته ای خودداری کند.

به گزارش رویترز، استوارت جونز دیپلمات ارشد آمریکایی که مسوول امور خاورمیانه است، روز چهارشنبه گفت: «بازنگری در حال انجام باعث نخواهد شد تا ادامه مقابله با اقدامات برهم زننده ثبات در منطقه از سوی جمهوری اسلامی متوقف شود، اقداماتی چون حمایت از رژیم اسد، پشتیبانی از سازمان‌های تروریستی مانند حزب‌الله لبنان، یا حمایت از شبه‌نظامیان خشونت‌طلب برای تضعیف دولت‌های عراق و یمن».

وی افزود:‌ «مهمتر از همه اینکه، ایالات متحده هرگز اجازه نمی‌دهد که رژیم ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند».