دولت آمریکا دور دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را اعلام کرد

0
168

دولت ایالات متحده دور دوم تحریم‌های خود را علیه جمهوری اسلامی، که پس از اجرای برجام در دولت پیشین لغو شده بود، روز جمعه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه و استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا این خبر را اعلام کرده‌اند.

دور دوم تحریم‌های آمریکا که ۱۴ آبان اجرایی می‌شوند، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کشتیرانی، و نظام بانکی جمهوری اسلامی را هدف می‌گیرد. آقایان پمپئو و منوشن در نشستی مشترک در واشنگتن گفتند، تحریم‌ها تا وقتی جمهوری اسلامی به خواسته‌های واشنگتن تن در ندهد، باقی می‌مانند.

ایالات متحده ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد از برجام خارج می‌شود و تحریم‌هایی که پس از آن لغو شده بودند، پس از ۹۰ و ۱۸۰ روز باز خواهند گشت. به دنبال اعلام این تصمیم، وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط را برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و مذاکره برای رسیدن به توافق جدید اعلام کرد.

توقف حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم، پایان دخالت نظامی در سوریه، و توقف برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی، از جمله مهم‌ترین خواسته‌های آمریکاست. رئیس جمهوری ایالات متحده و کاخ سفید هم در توئیتر، با انتشار تصویر پرزیدنت ترامپ، از بازگشت همه تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی خبر دادند.

مایک پمپئو در نشست امروز بار دیگر تاکید کرد که هدف عمده آمریکا از اعمال این تحریم‌ها «اساساً اصلاح رفتار جمهوری اسلامی است.» وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت با درخواست برخی کشورهای واردکننده نفت از جمهوری اسلامی برای معافیت از این تحریم‌های آمریکا موافقت شده است.

به گفته او، ایالات متحده برای هشت کشور از جمله، ایتالیا، هند، ژاپن و کره جنوبی، معافیت‌هایی را «برای یک دوره موقت» در نظر خواهد گرفت. وزیر دارایی ایالات متحده نیز در نشست خبری امروز از اضافه شدن اسامی حدود ۷۰۰ فرد و شرکت ایرانی دیگر به فهرست تحریم‌های آمریکا خبر داد.

وی در این نشست، که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت آمریکا از «سوئیفت» خواسته خدمات خود را به مؤسسات مالی تحت تحریم در ایران قطع کند. استیون منوشن به نام بانک یا مؤسسه خاصی اشاره نکرد، اما هشدار داد این شبکه جهانی مبادلات بین بانکی، که مقر آن در بروکسل است، تفاوتی با دیگران ندارد.

دور اول تحریم‌های آمریکا، که ۱۵ مرداد ماه بازگردانده شدند، دسترسی جمهوری اسلامی به دلار، فلزات گرانبها، فولاد و آلومینیوم، و صنعت خودروسازی را شامل می‌شد.

به گزارش صدای آمریکا؛ همزمان در روز جمعه، کاخ سفید در بیانیه‌ای تاکید کرد مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی همچنان مشمول تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی نمی‌شوند.