دولت آلمان مجوز پرواز “ماهان ایر” را لغو کرد

0
252

دولت آلمان به دلیل “نگرانی‌های امنیتی و جاسوسی” مجوز پرواز شرکت هواپیمایی “ماهان ایر” را لغو کرد. دلیل این تصمیم ظن سوءاستفاده از هواپیماهای این شرکت برای مقاصد نظامی توسط سپاه پاسداران عنوان شده است.

 رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آلمان نوشته است به دلیل “نگرانی های امنیتی و جاسوسی” مجوز پرواز هواپیماهای شرکت هوایی “ماهان ایر” به آلمان از دوشنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه) لغو شد.

این مقام ارشد، دلیل این تصمیم را ظن دولت آلمان ‌به سوءاستفاده از هواپیماهای “ماهان ایر” برای مقاصد نظامی و جاسوسی توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و برای انجام فعالیت‌های تروریستی عنوان کرده است. چند کشور عضو اتحادیه اروپا جمهوری اسلامی را به جاسوسی یا برنامه‌ریزی برای انجام حملات تروریستی در اروپا متهم کرده‌اند.

مقام ارشد دولت آلمان که با رویترز گفتگو کرده، تأکید کرده است که لغو مجوز پروازهای ماهان به آلمان به معنای اعمال تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی نیست.

پیش از رویترز روزنامه آلمانی “زود دویچه”، شبکه تلویزیونی شمال آلمان (NDR) و شبکه رادیو تلویزیون غرب آلمان (WDR)، نوشته بودند که اداره فدرال خطوط هوایی آلمان به زودی مجوز پرواز “ماهان ایر”به آلمان را لغو می‌کند.

ماهان ایر سه‌بار در هفته به دوسلدورف و یک‌بار نیز به مونیخ پرواز می‌کند. این شرکت هوایی از سال ۲۰۱۱ میلادی در فهرست شرکت‌های تحریم شده آمریکا قرار گرفته است. آمریکا سال‌هاست از هم‌پیمانان خود می‌خواهد ماهان ایر را تحریم کنند. گفته می‌شود حمید عرب نژاد، رئیس شرکت هواپیمایی ماهان، با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی رابطه‌ای تنگاتنگ دارد.

آمریکا این شرکت هواپیمایی را متهم کرده که با هواپیماهایش نفرهای جنگجو و همچنین سلاح و مهمات به سوریه منتقل کرده است. دولت آمریکا به همین دلیل شرکت ماهان را متهم کرده که در ایجاد درد و رنج شهروندان سوریه به شدت سهیم بوده است.

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) روزنامه آلمانی “بیلد” گزارش داد دولت آلمان در نظر دارد جلوی فرود “خطوط هوایی تروریستی ملاها” در آلمان را بگیرد. اما شرکت هوایی ماهان در پاسخ اعلام کرد که این اخبار واقعی نیستند.

گفتنی است که این اقدام آلمان در ارتباط با تحریم‌های اتحادیه اروپا که از آغاز ژانویه علیه جمهوری اسلامی برقرار شده‌اند نیست. برمبنای اطلاعات مقامات قضایی و اطلاعاتی اروپا دولت جمهوری اسلامی به احتمال قریب به یقین در دو قتل در هلند دست داشته و انفجارهایی در پاریس و دانمارک را نیز برنامه‌ریزی کرده است.

گفته می‌شود در یکی از این موردها یکی از اعضای سفارت جمهوری اسلامی در اتریش دست داشته که در ماه ژوئیه سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) در اتوبانی در ایالت بایرن آلمان دستگیر شد. با دستگیری این مرد، دولت جمهوری اسلامی نیز در تلافی این اقدام، سفیر آلمان در تهران را فراخواند.

گفته می‌شود این دیپلمات جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی انفجار در مراسم یکی از گروه‌های اپوزیسیون ایران در پاریس را به عهده داشته است؛ مراسمی که در آن رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک، و یکی از نزدیکان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز سخنرانی کرده بود.

به گزارش دویچه وله؛ دولت جمهوری اسلامی همواره این ادعاها را رد کرده و آنها را توطئه‌های دشمنان این کشور خوانده است.