ده‌ها نفر از جمله کودکان در حمله شیمیایی در استان ادلب سوریه کشته شدند

0
211

دست‌کم ۵٨ نفر از جمله ١١ کودک، روز سه‌شنبه ۴ آوریل، در یک حمله هوایی با یک نوع “گاز سمی” در شهر “خان شیخون” در استان ادلب در شمال غرب سوریه که کنترل آن در دست شورشیان این کشور است، کشته شدند. در حالی که مجروحان این حمله به بیمارستان منتقل شده‌اند، اما پیش‌بینی می‌شود که تعداد قربانیان باز هم افزایش یابد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در یک گفتگوی تلفنی با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، حملۀ شیمیایی امروز صبح در سوریه را “غیرانسانی” و “غیرقابل قبول” خواند و گفت که این اقدام مذاکرات صلح سوریه را به خطر می اندازد.
سازمان ناظران حقوق بشر سوری بر اساس منابع پزشکی خود در سوریه، تأیید کرده که قربانیان این حمله براثر گاز خفه شده‌اند، اما این سازمان نوع گاز استفاده شده را اعلام نکرده است.

بر اساس گزارش سازمان ناظران حقوق بشر سوری، ده‌ها نفر از ساکنان شهر “خان شیخون” دچار مشکلات تنفسی شده‌اند و حالت تهوع به آنان دست داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عکس‌هایی که از سوی شورشیان سوریه منتشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای امدادی معروف به “کلاه‌ سفیدها” به زخمی‌های این حمله آب می‌پاشند.

ائتلاف ملی، مهمترین تشکل اپوزیسیون سوریه نیز روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای، “رژیم جنایتکار بشار اسد” را به انجام این حمله شیمیایی متهم کرد. اپوزیسیون سوریه، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست تا با تشکیل یک جلسه اضطراری در این زمینه یک “پرونده فوری” تشکیل دهد.

تا ظهر امروز سه‌شنبه به وقت محلی، دولت دمشق به این حمله واکنشی نشان نداد، اما استان ادلب که پایگاه شورشیان سوریه است، تاکنون بارها از سوی دولت بشار اسد و ارتش روسیه بمباران شده است.

دولت دمشق تاکنون هرگونه به کارگیری سلاح شیمیایی در جنگ سوریه را رد کرده است، اما در اکتبر ۲۰۱۶، شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن، ارتش بشار اسد، بدون شک، حمله‌ای شیمیایی با گاز کلر در یکی از شهرهای استان ادلب انجام داده است. تاریخ این حمله ۱۶ مارس ۲۰۱۵ اعلام شده است.

مقاله قبلیجو پشی هم به فیلم اسکورسیزی پیوست
مقاله بعدیاولین نشست خبری احمدی نژاد برگزار شد
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...