دلایل ناپدید شدن ناگهانی تمدن سومری کشف شد

0
148

دانشمندان هواشناسی دریافته اند که خشکسالی و طوفان‌های شن، دلیل ناپدید شدن ناگهانی تمدن سومریه در ۴۲۰۰ سال قبل است.

کارولین ستاسی وتیم علمی وی از دانشگاه آکسفورد در مقاله ای درباره نتائج فعالیت دانشمندان که در مجله PNAS  به چاپ رسید اعلام کردند، از زمان‌های دور، ما نسبت به وقوع فاجعه آب وهوایی در آن زمان که منجر به انقراض نه تنها تمدن سومریه بلکه تمدن‌های هند ومصرشده باشد، شک داشتیم اما سندی به جز برخی اکتشافات ساحل دریای سرخ و خلیج عمان برای اثبات آن نداشتیم.

تمدن سومریه  در جنوب بین النهرین (عراق امروزی) و تمدن قدیمی مصر و تمدن دره سند  در هند، سه تمدن باستانی روی زمین است که ۶ هزار سال قبل به شکل جوامع بزرگ فعال در زمینه بازرگانی ظاهر شدند با یکدیگر رقابت می کردند.

سه هزار سال قبل از میلاد، سارگن بزرگ پادشاه اسطوره ای اکد توانست تمامی شهرهای سومریه را تصرف و امپراطوری اکدیه بنا کند و قوانین کلی بازرگانی و سایر ویژگی‌های تمدنی را وضع کند.

با اینکه این امپراطوری، ابرقدرت آن زمان بود اما پس از ۲۰۰ سال از تاسیس آن همراه با پایتخت خود «اکد» به صورت ناگهانی، بدون اینکه کوچکترین اثری از خود به جا گذارد، ناپدید شد.

ناپدید شدن تمدن مذکور، میان مورخان جنجال به پا کرد برخی از آنها بر این باور بودند که شهرهای بین النهرین از قدرت مرکزی رضایت نداشتند و با نواده‌های پادشاه اسطوره ای جنگیدند.

اما برخی دیگر از مورخان ناپدید شدن تمدن سومری را با حملات قبایل جوتی که کشور را ویران و قدرت پادشاه را تضعیف کردند، مرتبط دانستند.

قبل از این زمان، برخی از زمین شناسان و دانشمندان علوم آب و هوایی از فاجعه آب و هوایی که تمدن سومریه را ویران کرد سخن گفتند و مهمترین دیدگاه‌ها پس از حفاری در مجاورت سوریه نشان می‌دهد ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد، خاورمیانه با خشکسالی شدیدی مواجه شده که منجر به نابودی تمامی شهرهای بزرگ این منطقه شده است.

کارولین و تیم وی پس از تایید مطالعات خود بر روی استالاکتیدها (ستون‌هایی از رسوبات کربنات کلسیم) که طی ۵ هزار سال در غاری نزدیک دماوند به آنها دست یافتند، اولین شواهد ناپدید شدن امپراطوری سومریه را کشف کردند.

این ستون‌های سنگی شبیه حلقه‌های رشد سالانه درختان است و ترکیبات شیمیایی آنها به طور مستقیم بیانگر میزان آب موجود در غار در زمان‌های مختلف از زمان تشکیل آن می‌باشد.

ستون‌های مذکور می‌تواند به عنوان مرجع آب و هوایی بیانگر درجه حرارت، نوسانات دما و میزان بارش طی مدت زمان طولانی باشد.

این غار در نزدیکی مناطق شمالی امپراطوری اکدی‌ها واقع شده بوده است واین امر به معنای این است که میزان بارندگی‌ها با نزولات آسمانی در سرزمین‌های امپراطوری یکسان است.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد، ابر قدرت دوره بین النهرین بر اثر خشکسالی در ۴هزار و ۲۰۰ سال قبل ویران شد واین امر که بیش از ۳ قرن ادامه یافت مربوط به دوره از میان رفتن تمدن سومری در بین النهرین و ظهور بابل در این منطقه است.

به گزارش همشهری به نقل از السومریه نیوز، تمدن سومر، اولین تمدن شهری در جنوب بین النهرین است وزبان سومری، از نظر زبان‌شناسی با تمامی زبان‌های هم دوره‌ی خود متفاوت بوده است، از این رو بسیاری از مردم بر این باورند که همه چیز از سومر آغاز گردیده چرا که سومریان باستان، دارای پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه هنر، معماری، پزشکی، ریاضیات و نجوم بوده اند.