دعوت محمد خاتمی از همگان برای شرکت در انتخابات

0
146

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران در پیامی به مناسبت انتخابات، از مسئولانی گلایه کرده که «می‌توانستند با پرهیز از تنگ‌نظری» و نیز «فراختر و بازتر دیدن دایره نظام» همه را به حضور در انتخابات تشویق کنند. وی همچنین همه را به شرکت در انتخابات دعوت کرده است.
محمد خاتمی با انتشار متنی در تارنمای “خاتمی مدیا” (وب‌سایت رسمی او)، همچنین مسئولان را دعوت کرده که انتخابات را «وسیله‌ای برای همدلی و مقدمه‌ای برای گذر از فضای بدبینی و امنیتی به فضای باز سیاسی و همکاری درجهت خدمت به کشور و انقلاب» قرار دهند.
به گفته وی «انتخابات اگرچه شرط کافی برای استقرار مردم‌سالاری نیست، ولی شرط لازم آن است».

خاتمی با بیان اینکه اکنون در آستانه برگزاری دو انتخابات مهم قرار گرفته‌ایم، همچنین به همه «اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب» توصیه کرده که درعین حال که «بهبود و اصلاح روند انتخابات» را مطالبه و برای آن تلاش می‌کنند، «اهمیت اصل انتخابات» را هم از یاد نبرند.

وی همچنین با ابراز خوشنودی نسبت به «اعلام حضور جدی» همه جریان‌ها و تشکل‌ها از جمله اصلاح‌طلبان در ادامه گفته است: «این اعلام حضور، علیرغم دلخوری‌ها نشانه آن است که آنان مصالح ملی و منافع عمومی و امنیت و ثبات کشور را بر منافع گروهی ترجیح می‌دهند».

رئیس جمهوری اسبق ایران در ادامه افزوده است: «براین باورم که با وجود محروم ماندن ملت از وجود بسیاری از چهره‌های شایسته در میان نامزدها برای هر دو انتخابات، کم نیستند افراد و نیروهای دلسوز ملت و دارای تخصص و آگاهی کافی و وفادار به آرمان‌های اصلاح‌طلبانه».

محمد خاتمی همچنین بر اهمیت شرکت مردم در انتخابات تأکید کرده و گفته است: «تجربه نشان داده که علیرغم تنگناها هرچه حضور مردم بیشتر شود، حاصل انتخابات به عقلانیت و اصلاح‌طلبی و اعتدال نزدیکتر خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران، قرار است همزمان با انتخابات مجلس خبرگان رهبری، روز هفتم اسفندماه آتی برگزار شود.
پیش از این رسانه‌ها از رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب برای این انتخابات خبر داده بودند.