دستگیری مظنون به فعالیت تروریستی به یاری “سه قهرمان لایپزیگ”

0
162

پلیس آلمان در روزهای گذشته در جستجوی یک پناهجوی سوری بود که در محل سکونت‌اش مدارکی مبنی بر فعالیت تروریستی یافت شد. دستگیری جابر به کمک سه سوری دیگر انجام گرفت که آنها هم پناهجو هستند و اکنون قهرمان خوانده می‌شوند.

هنگامی که مأموران پلیس سرانجام در شهر لایپزیگ به محلی که جابر در آن مخفی شده بودند، راه یافتند، با هیچ مقاومتی روبرو نشدند، زیرا پیش از سر رسیدن پلیس سه شهروند سوری دست‌های او را بسته بودند.

مبتکر اصلی در دستگیری جوان متهم به فعالیت تروریستی، لایپزیگ نام دارد که از ۱۸ ماه پیش به همراه خانواده‌اش در آلمان زندگی می‌کند و هنوز آلمانی را به راحتی حرف نمی‌زند.

جهاد، پناهجوی سوری، که ابتکار عملیات دستگیری و معرفی جابر را به دست گرفت

او با همان زبان قاصرش می‌گوید که از کمک به پلیس آلمان خوشحال است، زیرا به گفته او آلمان به او پناه و امنیت داده و وظیفه خود می‌داند که قدرشناس باشد. او عقیده دارد که ۹۹ درصد پناهجویان سوری که به آلمان آمده‌اند، مثل او حاضرند به پلیس و مقامات آلمان کمک کنند.

ماجرای دستگیری جابر به سادگی انجام شد: همسایگان محل اختفای او متوجه شدند که پلیس در جستجوی یک مرد جوان سوری است که برای انجام عملیات تروریستی مواد منفجره تهیه کرده است. آنها به پلیس تلفن کردند تا مأموران را از محل اختفای جابر باخبر کنند، اما پلیس منظور آنها را متوجه نشد.

آنها تصمیم دیگری گرفتند: به ابتکار خود جابر را دستگیر کردند، دست‌هایش را بستند، از او عکس گرفتند و با عکس به پاسگاه پلیس رفتند. آنجا بود که مأموران منظور آنها را فهمیدند و از اهمیت اقدام آنها باخبر شدند.

دستگیری بدون دردسر

بامداد شنبه پلیس فدرال برای دستگیری جابر در شهر کمنیتس اقدامات مفصلی انجام داد، اما جابر از دست مأموران فرار کرد. به نظر مأموران او با مهارت و زرنگی موفق شد از چنگ آنها بگریزد.

اما این بار در لایپزیگ پلیس به تدارکات زیادی نیاز نداشت، زیرا هموطنان جابر، یعنی جهاد و دو پناهجوی سوری دیگر جابر را کت‌بسته به پلیس تحویل دادند.

جهاد به همراه همسر و دو فرزندش از دمشق به لایپزیگ آمده. او می‌گوید که مثل خیلی از پناهجویان سوری از این که در آلمان اقامتگاهی امن یافته بسیار خوشحال و سپاسگزار است.

به گزارش دویچه وله؛ او می‌گوید آماده است بعد از این هم در مبارزه با تروریسم به پلیس کمک کند و تأکید می‌کند: ما نباید بگذاریم اقلیتی یک درصدی از افراد خرابکار، نام پناهجویان را در این کشور بدنام کنند.