دستگاه اطلاعاتی آلمان: جمهوری اسلامی همچنان به دنبال توسعه برنامه تسلیحات هسته‌ای خود است

0
208

تازه ترین گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان از ایالت باواریا نشان می دهد که جمهوری اسلامی تلاش دارد زرادخانه سلاح های متعارف را گسترش دهد و به سامانه جنگ افزارهای کشتار جمعی دست یابد.

روزنامه جرزالم پست چاپ اسرائیل در گزارش روز سه شنبه این مطلب را از سند منتشر شده ۳۱۲ صفحه ای دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان نقل می کند: «جمهوری اسلامی، کره شمالی، سوریه و پاکستان در تلاش هستند تا زرادخانه سلاح های متعارف را از راه دستیابی و توسعه جنگ افزارهای کشتار جمعی گسترش بخشند.»

سند دستگاه اطلاعاتی باواریای آلمان در آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده و در آن به تلاشهای غیر قانونی این کشورها در دستیابی و گسترش جنگ افزارهای هسته ای ، میکروبی و شیمیائی اشاره شده است.

در گزارش آمده است جمهوری اسلامی با تلاشهای غیر قانونی در صدد تهیه قطعات مورد نیاز در ساخت سلاحهای کشتار جمعی از آلمان و دیگر کشورهای پیشرفته و نیز کسب دانش فنی در این قلمرو است.

جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۷ تلاش کرده بود از شرکتهای آلمانی مواد و فناوری مورد نیاز در ساخت جنگ افزارهای کشتار جمعی را خریداری کند.

جرزالم پست به گزارش خود در اوایل ماه ژوئن امسال می پردازد که در آن گزارش دستگاه اطلاعاتی آلمان در ایالت بادن- وورتمبورگ آمده بود: «ایران همچنان مانند پاکستان و سوریه در تلاش است تا به ابزارها و دانش فنی تولید جنگ افزارهای کشتار جمعی دست پیدا کند. همزمان در تلاش است تا سامانه موشکی حمل چنان سلاحهائی را توسعه دهد.»

انگلا مرکل صدر اعظم آلمان در باره گزارشهای اطلاعاتی کشورش اظهار نظری نکرده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ خانم مرکل از برجام حمایت می کند و آن را راهی برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته ای می داند.