دسترسی اسکای‌نیوز به مشخصات فردی ۲۲ هزار عضو داعش

0
132

یک عضو سابق ارتش آزاد سوریه که به داعش پیوسته بود و حالا از این گروه بریده است، پرونده‌های رئیس بخش امنیت داخلی گروه “دولت اسلامی” را دزدیده و در اختیار شبکه تلویزیونی بریتانیایی اسکای نیوز گذاشته است.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به نام و مشخصات پروفایل حدود ۲۲ هزار عضو گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) دست پیدا کرده است. این افراد از کشورهای مختلفی مثل بریتانیا، کشورهای اروپای شمالی، آمریکا، کانادا و نیز کشورهای زیادی در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.

بر اساس این گزارش، این جنگجویان تا کنون به صورت ناشناس جنگیده‌اند تا از سوی مقامات امنیتی شناخته نشوند.

در این باره که این اطلاعات چگونه به دست اسکای نیوز رسیده، عنوان شده که پرونده‌های رئیس بخش امنیت داخلی “دولت اسلامی” از سوی یکی از اعضای بریده از داعش دزدیده شده و در قالب یک استیک کامپیوتری در اختیار اسکای‌نیوز گذاشته شده است.

این پرونده‌ها شامل مدارک ثبت‌نامی است که هر عضو داعش پس از پذیرفته شدن در این گروه باید ارائه کند. این مدارک شامل اطلاعات شخصی از جمله گروه خونی، تحصیلات، شماره تلفن، تجربه جنگی و میزان آشنایی با شریعت اسلامی است.

یک سری دیگر از این پرونده‌ها به نام “شهید” نام‌گذاری شده‌اند و شامل اطلاعات افرادی هستند که برای عملیات انتحاری اعلام آمادگی کرده‌ و برای آن تمرین داده شده‌اند.

در میان این پرونده‌ها هزاران مرد وجود دارند که چندین بار بدون دردسر به “کشورهای پرخطر” مثل یمن، لیبی، پاکستان و افغانستان سفر کرده‌اند. در جریان این سفرها این افراد نه کنترل شده‌اند و نه تحت نظر قرار گرفته‌اند.

برخی از این افراد نیز به سوریه رفته، در آنجا جنگیده ‌و دوباره به کشورهای محل اقامت خود بازگشته‌اند. این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان همواره نگران آن هستند که کسانی که در سوریه جنگیده و رادیکالیزه شده‌اند دوباره به اروپا بازگردند.

 کسی که این پرونده‌ها را دزدیده، یکی از اعضای سابق ارتش آزاد سوریه به نام “ابو حامد” است. این فرد ابتدا در رقه، پایتخت خودخوانده “دولت اسلامی” بوده و سپس به عراق نقل مکان کرده است.

دو روز پیش نیز اداره آگاهی آلمان (BKA) اعلام کرد که موفق شده به اسناد محرمانه و مهم گروه تروریستی “دولت اسلامی” دست یابد. این اسناد حاوی اطلاعاتی گسترده درباره ستیزه‌جویان آلمانی است که با این گروه اسلامگرا در مناطق جنگی همکاری داشته‌اند.

به گزارش دویچه وله به نقل از اسکای نیوز؛ اداره آگاهی آلمان تایید کرد که این اسناد از درون گروه “دولت اسلامی” به بیرون درز کرده است. اسناد محرمانه شامل پرسش‌نامه‌هایی است که افراد پیوسته به دولت اسلامی پس از ورود به سوریه موظف به پر کردن آنها هستند.