دریاچه نمک قم مانند دریاچه ارومیه می شود

0
304
دریاچه نمک قم رفته‌رفته به یکی از کانون‌های بحران محیط‌زیست تبدیل می‌شود؛ بحرانی به ابعاد ۲هزارهکتار کانون ریزدگرد نمکی که پایتخت‌نشینان را هم تهدید می‌کند.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در ۲۵فروردین‌ماه سال‌جاری در دویست‌و‌پنجاهمین جلسه علنی شورای شهر تهران با طرح این موضوع، گفت که «دریاچه نمک حوض سلطان تا ۳۰ سال دیگر به بحران زیست‌محیطی تهران تبدیل می‌شود»؛ هشداری که به زعم این مقام مسئول شهرداری تاکنون هیچ‌یک از متخصصان زیست‌محیطی به آن اشاره‌ای نکرده‌اند.

حالا ۱۱روز از طرح این موضوع در جلسه علنی شورای شهر گذشته و معاون فنی اداره کل محیط‌زیست استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن تأیید گفته‌های معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، می‌گوید که بحران دریاچه نمک و بحران آن بر سلامت پایتخت نشینان و محیط‌زیست اثر می‌گذارد.

سید احمد شفیعی، با اشاره به اینکه بحرانی که دامنگیر دریاچه ارومیه شده در حال حاضر در دریاچه نمک آغاز شده است، تأکید کرد: چنانچه پایتخت‌نشینان بخواهند بحران ریزگردهای خود را مدیریت کنند باید فکری برای دریاچه نمک داشته باشند زیرا این دریاچه نزدیک‌ترین کانون ریزگرد به تهران است، گرچه سایر استان‌هایی که در این حوضه آبخیز قرار دارند نیز باید برنامه‌های مدیریتی خود را برای در امان ماندن از مخاطرات این دریاچه ارائه دهند.

  • نابودی دشت مسیله

آنطور که این مسئول محلی می‌گوید: دشت مسیله به‌دلیل خشکسالی، امروز ۹۵ درصد از اکو‌سیستم خود را از دست داده و به کویر و کانونی برای ریزگردها تبدیل شده است.

این درحالی است که این دشت که در حد فاصل دریاچه نمک و دریاچه حوض سلطان قرار دارد زمانی نه چندان دور پوشیده از جنگل‌های کویری بود و با دریافت سیلاب‌های مناطق بالادست و گونه‌های جانوری و گیاهی، اکوسیستمی بسیار غنی‌ای را در مرکز فلات ایران مرکزی شکل داده بود.

به گفته شفیعی، برداشت بیش از حد آب از بالادست دریاچه موجب شور شدن آب‌های زیرزمینی و حرکت آن به سمت دشت‌ها و مراتع می‌شود که پیامد آن، نابودی کشاورزی و خالی‌شدن روستاها و به خطر افتادن مراتع است.

به گزارش همشهری؛ براساس آنچه معاون فنی اداره کل محیط‌زیست استان قم به آن اشاره می‌کند: بحران دریاچه نمک از ۵۰سال قبل آغاز شده و روند کندی را دنبال می‌کرده اما از سال ۱۳۸۲ و با آغاز خشکسالی این بحران شدت گرفته است، به‌طوری که طی این ۱۰سال ۱۱روستای واقع شده در حد فاصل دریاچه نمک و حوض سلطان خالی از سکنه شده است.