درگذشت کمیسر ناوارو تایید شد

0
130

پس از یک روز انتشار اخبار متناقض، درگذشت روژه هانن بازیگر فرانسوی نقش کمیسر ناوارو تایید شد.

روژه هانن بازیگر محبوب فرانسوی که با مجموعه تلویزیونی «ناوارو» شهرت جهانی داشت، دیروز چهارشنبه در ۸۹ سالگی درگذشت.

وی که در سال ۲۰۰۸ و زمانی که ۸۳ سال داشت از بازیگری کناره گیری کرده بود ، اعلام کرده بود این شغل را با وجود این که دوست دارم کنار می‌گذارم. او دیروز بر اثر مشکلات تنفی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

از روژه هانن یا کمیسر مجبوب ناوارو مجموعه‌ای غنی و پر و پیمان از آثار سینمایی به جای مانده که هر چند در بیشترشان او در نقش مکمل ظاهر شده، اما موفقیتی مردمی برایش داشت و تاثیرگذار بود. او که چهره بزرگ سینمای فرانسه نبود، اما اغلب نقش های بسیار دشوار را می‌پذیرفت که با چهره تاثیرگذار و گیرایش می‌توانستند تاثیر خاصی به جای بگذارند. او در ضمن ناوارو هم بود؛ سربازرس مجبوبی که در دهه ۱۹۹۰ در تلویزیون فرانسه ماندگار شد و میلیون‌ها تماشاگر داشت. او در ضمن با خواهر همسر فرانسوا میتران رییس جمهوری اسبق فرانسه نیز ازدواج کرده بود و باجناق میتران بود.

هانن تحصیلاتش را در رشته روانشناسی انجام داده بود و پس از آن به بازی در فیلم‌های کوچک روی آورد و با بازیگرانی چون رنه سیمون و میشل ویتولد همبازی شده بود. او در بیش از ۱۰۰ فیلم بازی کرد و با توجه به چهره ایتالیایی- آمریکایی‌اش درهای زیادی به رویش باز شد.

او با بازی در فیلم «گوریل ها و ببرها» مشهور شد و پس از آن در سال ۱۹۵۹ در فیلم مشهور «روکو و بردارنش» ساخته لوچینو ویسکونتی بازی کرد.او با ژول دسن در فیلم «او کسی است که باید بمیرد» در سال ۱۹۵۷ همبازی شد و برای ژان لوک گدار در فیلم «بی نفس» بازی کرد. او در فیلم‌های کارگردان‌های بزرگ دیگری چون کلود شابرول ، ژرژ لوتنر و ادوارد مولینارو نیز بازی کرده بود.

سال ۱۹۷۸ برای او سالی تعیین کننده بود چون به پیشنهاد الکاندر آرکادی در نقش یک الجزایری بازی کرد. از اینجا او به کاراکتر مشهور چنین نقش‌هایی بدل شد.

با این همه سریال «ناوارو» او را به چهره ای مردمی بدل کرد . این سریال که اولین بار درسال ۱۹۸۹ در تلویزیون شبکه یک فرانسه به روی آنتن رفت، در نهایت تا ۱۰۸ اپیزود ادامه یافت و هر هفته بیش از ۱۰ میلیون نفر را پای تلویزیون‌ها نشاند.  این مجموعه در سال ۲۰۰۵ پایان یافت. او برای ناوارو برنده جایزه بهترین بازیگر مرد سال نیز شده بود.

سریال کمیسر ناوارو در ایران نیز طرفداران بسیار داشت.

روژه هانن در ۲۰ اکتبر ۱۹۲۵ در الجزایر در شمال آفریقا از والدینی فرانسوی متولد شده بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از لیبراسیون، روژه هانن در زمینه نویسندگی هم فعالیت داشت و «نامه به دوستی مرموز» از جمله کتاب های اوست  که سال ۲۰۰۱ به چاپ رسید او در این کتاب به بیان خاطرات و نظریات خودش در مورد رییس جمهور اسبق فرانسه فرانسوا میتران پرداخته است.