درک زبان دلفین با کمک هوش مصنوعی

0
206

هوش مصنوعی به غیر از اینکه هر روز دستگاه‌های پیرامون‌مان را باهوش‌تر می‌کند، ما را در فهم مسائل نیز کمک می‌کند. پردازش طبیعی زبان یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که ما را در درک زبان‌های سرتاسر جهان کمک می‌کند. حال دانشمندان وعده داده‌اند که این فناوری تا چهار سال آینده ما را قادر خواهد کرد که زبان دلفین‌ها را بفهمیم.

  شرکت سوئدی «گاوانگای ای‌بی» (Gavangai AB) با همکاری با موسسه فناوری سلطنتی این کشور قصد دارد در قالب یک پروژه چهار ساله، داده‌های مربوط به زبان دلفین‌ها را در یک پایگاه داده جمع‌آوری کند و از این طریق از نحوه ارتباط میان این پستانداران دریایی رمزگشایی کند.

از لحاظ تئوری، یادگیری زبان دلفین‌ها هیچ تفاوتی با درک زبان‌های انسانی ندارد. محققان هم معتقدند که زبان ارتباطات دلفین‌ها خیلی هم بی‌شباهت با زبان انسان‌ها نیست ولی از طرفی هم نحوه ارتباط‌شان هم مبتنی بر جملاتی نیست که از کلمات تشکیل شده‌اند و بار معنایی دارند. آنها حتی به هنگام صحبت دوستان خود، سکوت می‌کنند و به حرف‌های یکدیگر گوش می‌دهند. برای درک این زبان، باید بتوان بین صداهای مختلف ارتباط برقرار کرد.

به گزارش آنا به نقل از دیجیتال‌ترند، دانشمندان امیدوارند که این هوش مصنوعی بتواند در آینده زمینه‌‌ای را فراهم سازد که حتی انسان‌ها با دلفین‌ها صحبت کنند. اما باید دید که تا سال ۲۰۲۱ یعنی زمان پایان این پروژه، تا چه حد موفق عمل خواهد کرد.