درخواست قانونگذاران آمریکایی از اروپا برای اعلام سپاه پاسداران بعنوان سازمان تروریستی

0
195

جمعی از سناتورهای جمهوری‌خواه کنگره آمریکا از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب این اتحادیه قرار دهد.

دوازده سناتور جمهوری‌خواه به رهبری جیمز ریش، سناتور آیداهو و عضو ارشد کمیته امور خارجه سنا، در نامه‌ای به جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، از وی خواستند تا در تروریستی اعلام کردن سپاه تعلل نکند.

اتحادیه اروپا چندین ماه است که عمل کردن به توصیه پارلمان اروپا مبنی بر تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران و اعمال تحریم‌های سختگیرانه بر آن را عقب انداخته است. با این حال، مداخله فزاینده سپاه در جنگ اوکراین به نفع روسیه باعث شده درخواست‌ها برای تروریستی اعلام شدن آن در اروپا افزایش یابد.

جمهوری‌خواهان در نامه خود به بورل نوشته‌اند: «سپاه پاسداران تهدیدی آشکار برای اتحادیه اروپا و امنیت جمعی ماست. باید رگ حیات آن را قبل از وقوع فاجعه بعدی قطع کنیم. تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا توانایی آن برای ترویج تروریسم را از بین می‌برد و جهان را برای آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها امن‌تر می‌کند.»

العربیه به نقل از واشینگتن فری‌بیکن نوشت، به گفته سناتورها، در جایی که سپاه پیوسته از «جنایات جنگی» روسیه در اوکراین پشتیبانی می‌کند، بی‌میلی اتحادیه اروپا برای تروریستی اعلام کردن آن هم عزم جمعی غرب را در برابر روسیه ضعیف می‌کند، و هم قصد جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت در غرب را نادیده می‌گیرد.

اتحادیه اروپا با ادعای نداشتن «زمینه قانونی» کافی برای تروریستی اعلام کردن سپاه، انجام این عمل را چندین بار به تعویق انداخته است. به گفته فری‌بیکن، سناتورهای جمهوری‌خواه در نامه خود خطاب به بورل گفته‌اند که «توطئه‌های تروریستی» جمهوری اسلامی در سراسر اروپا باید زمینه لازم برای تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را در اختیار مقامات این اتحادیه بگذارد.