درخواست عفو بین الملل از رهبر ایران برای توقف اجرای حکم اعدام سامان نسیم

0
147

دبیرکل سازمان عفو بین الملل  و دو مقام حقوق بشری سازمان ملل متحد از مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی خواسته اند تا اجرای حکم اعدام سامان نسیم، زندانی کرد که در هنگام دستگیری کمتر از ۱۸ سال داشت، را متوقف کنند.

سلیل شیتی، دبیر کل عفو بین‌الملل، روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه  در یک پیام ویدئویی خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با بیان این که اعدام کسی که در زمان ارتکاب جرم نوجوانی زیر ۱۸ ساله بوده خلاف همه پیمان‌های بین‌المللی است که ایران نیز آنها را امضا کرده است، از وی خواست تا از اعدام سامان نسیم جلوگیری کند.

فعالان حقوق بشر می گویند، قرار است حکم اعدام سامان نسیم، ۲۲ ساله که هنگام بازداشت تنها ۱۷ سال داشت روز پنج شنبه ۳۰ بهمن ماه به اجرا گذاشته شود. این فعالان می گویند، سامان نسیم همراه با چهار زندانی دیگر برای اجرای حکم به یک نقطه نامعلوم منتقل شده اند.

در پیام سلیل شیتی درباره سامان نسیم آمده است: «او یک مرد جوان است که قرار است فردا، پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه، در ایران اعدام شود. سازمان عفو بین الملل با مجازات اعدام در هر شرایطی مخالف است.»

وی اضافه کرده است:« شما نباید و نمی توانید فردی را اعدام کنید که به هنگام بازداشت نوجوانی بیش نبوده است. اعدام چنین فردی برخلاف قوانین بین المللی است که ایران نیز آنها را امضا کرده است.»

دبیر کل عفو بین الملل در ادامه پیام خود آورده است «از شما می‌خواهم که دلسوزی کنید و به جهان نشان دهید که شما یک حکم غیرعادلانه را اجرا نمی‌کنید، زندگی سامان نسیم در دستان شماست.»