درخواست جلوگیری از ورود رئیسی به آمریکا توسط ۵۲ نماینده کنگره

0
360

۵۲ نماینده کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه از جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستند به دلیل حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر از ورود ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری جمهوری اسلامی به آمریکا برای حضور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ممانعت به عمل آید.

این نمایندگان در نامه‌ای به بایدن تاکید کردند، «قویا از شما می‌خواهیم که به رئیس جمهوری جمهوری اسلامی و هیئت همراه او ویزای ورود به آمریکا جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر داده نشود.»

در این نامه آمده: «دست داشتن ابراهیم رئیسی در نقض سیستماتیک حقوق بشر از جمله کشتار جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۹۸۸ که در میان آنها کودکان و زنان حضور داشتند، برای آمریکا غیر قابل چشم‌پوشی است.»

نمایندگان کنگره خاطرنشان کردند که اکثر کشته‌شدگان در آن سال از «گروه‌های سیاسی اپوزیسیون» بوده و رئیسی به عنوان عضو «کمیته مرگ» نقش مستقیمی در آن کشتار داشته است.

العربیه نوشت؛ این نمایندگان از عدم رسیدگی به «جنایت‌ علیه بشریت توسط رئیسی و دیگر اعضای کمیته» ابراز تاسف شدید کردند. آنها افزودند که به دلیل عدم تحقیقات در این باره، رئیسی به طور علنی از نقش خود در آن جنایت دفاع می‌کند.

نمایندگان کنگره با اشاره به متهم‌کردن یک عضو سپاه پاسداران توسط وزارت دادگستری آمریکا به‌دلیل تلاش برای ترور جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین ایالات متحده، تاکید کردند که «فعالیت‌های جمهوری اسلامی در حمایت نظامند از تروریسم بین‌المللی و تلاش این حکومت برای ترور مقامات آمریکایی غیر قابل پذیرش است.»

در این نامه از دولت بایدن خواسته شده بر اساس ماده ۲۱۲ قانون مهاجرت، وزارت امنیت داخلی و وزارت خارجه از ورود مرتکبان شکنجه و قتل به خاک آمریکا جلوگیری کنند.

قانون‌گذاران آمریکایی یادآوری کردند که دولت‌های پیشین آمریکا طی ۱۰ سال اخیر به برخی از مقامات ایرانی از جمله حامد ابوطالبی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق جمهوری اسلامی در سال ۲۰۲۰ ویزا اعطا نکردند.

نامه نمایندگان کنگره در حالی نگاشته شده که دولت بایدن درگیر مذاکرات احیای برجام با جمهوری اسلامی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید