درخواست از سازمان ملل برای ممنوعیت روبات‌های قاتل

0
200

مخالفان استفاده از تسلیحات هوشمند و خودمختار از اعضای سازمان ملل متحد خواستند روبات‌های جنگی را ممنوع کنند. کمپین بین‌المللی ممنوعیت استفاده از روبات‌های جنگی نتایج کنفرانس سازمان ملل در ژنو را ناامید کننده خواند.

 ۹۰ کشور عضو سازمان ملل متحد روز شنبه ۲۴ نوامبر (سوم آذر ۹۷) در ژنو توافق کردند که رایزنی پیرامون استفاده از روبات‌های قاتل را در  سال آینده ادامه دهند. ولی به گفته مخالفان کاربرد این گونه تسلیحات، این تلاش‌ها کافی نبوده است.

روسیه در این ارتباط پیشنهاد کرد که مذاکرات بر سر این موضوع در سال ۲۰۱۹ تا یک هفته ادامه یابد. مشورت و رایزنی‌ها بیشتر بر سر موضوعات حقوقی و بشردوستانه کاربرد روبات‌های قاتل انجام گرفته است و نه ممنوعیت آن.

گفت‌وگوها درباره ممنوعیت روبات‌های قاتل به سختی پیش می‌رود، زیرا برخی از کشورها می‌خواهند برتری‌شان را در این عرصه حفظ کنند و با ممنوع کردن این سلاح‌های کشنده مخالف‌اند.

آمریکا و روسیه با مذاکره بر سر ممنوعیت بکارگیری سلاح‌های هوشمند و خودمختار مخالفت می‌کنند درحالی‌که برخی دیگر از کشورها خواهان ممنوعیت روبات‌های قاتل شده‌اند.

انتقاد از مواضع آلمان

کمپین بین‌المللی ممنوعیت استفاده از روبات‌های جنگی اعلام کرده است که آلمان مواضع  قانع کننده‌ای برای ممنوعیت این سلاح‌ها در کنفرانس سازمان ملل متحد در ژنو نداشته است.

منتقدین همچنین می‌گویند تصمیم راجع به مرگ و زندگی انسان‌ها را نباید به ماشین‌های جنگی سپرد. به گفته آنان سازمان ملل متحد بایستی طبق یک توافقنامه توسعه، تولید، تجارت و ذخیره‌ کردن و همچنین استفاده از روبات‌های قاتل را ممنوع کند.

روبات‌های قاتل طوری طرح‌ریزی شده‌اند که به کمک هوش مصنوعی خود می‌توانند مستقلا و بدون دخالت انسان دشمن را بکشند و  از روبات‌های دیگر دستور می‌گیرند.

سیستم‌های این گونه جنگ‌افزارها را می‌توان به صورت ثابت در کشتی‌های جنگی، در امتداد مرزها و یا برای حفاظت از نقاط حساس و خطرناک چون نیروگاه‌های اتمی مستقر کرد و بکار گرفت.

به گزارش دویچه وله؛ انستیتوی مطالعات بین‌المللی صلح در استکهلم اعلام کرده که تا به حال حداقل ۳۸۱ سیستم‌ تسلیحاتی هوشمند و خودمختار برای اهداف تدافعی ثبت شده است.