درخواست از سازمان ملل برای تحقیق درباره پهپادهای جمهوری اسلامی در جنگ علیه اوکراین توسط سه قدرت اروپایی

0
93

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۲۱ اکتبر در نامه‌ای مشترک به سازمان ملل متحد، از این نهاد بین‌المللی خواستند به اتهام استفاده روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین رسیدگی کند.

سه کشور اروپایی در نامه خود که رویترز آن را مشاهده کرده است از درخواست روز دوشنبه کی‌یف برای تحقیق در مورد استفاده روسیه از پهپادهای جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین حمایت کردند.

اوکراین اعلام کرده است که روسیه بارها از پهپادهای جمهوری اسلامی «شاهد-۱۳۶» برای حمله به شهرها و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور استفاده کرده است، اتهامی که توسط جمهوری اسلامی تکذیب شد.

این سه قدرت اروپایی در نامه خود از سازمان ملل خواسته‌اند به این موضوع رسیدگی کند که آیا فروش پهپادهای جمهوری اسلامی به روسیه و استفاده از آن‌ها در جنگ اوکراین به منزله نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت توسط جمهوری اسلامی است یا نه.

یورونیوز نوشت؛ در شورای امنیت سازمان ملل که پس از توافق برجام در سال ۲۰۱۵ و در تایید آن تصویب شد، محدودیت‌هایی در مورد نقل و انتقال خارجی تسلیحات جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین در نامه خود به سازمان ملل تصریح کرده‌اند که از تحقیقات هیات ویژه دبیر کل این نهاد بین‌المللی برای نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت استقبال کرده و از اقدام‌های دبیر کل سازمان ملل برای پیشبرد جنبه‌های فنی یک تحقیق بی‌طرفانه حمایت می‌کنند.