درخواست «اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی»: علیه پولشویی و حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم اقدام شود

0
230

گروه «اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی» روز دوشنبه با صدور نامه سرگشاده ای از مقامات گروه بین المللی ویژه اقدام مالی موسوم به فَت-اف (به انگلیسی: FATF) خواستار برقراری مجدد اقدامات موثر برای مقابله با تأمین مالی تروریسم و پولشویی جمهوری اسلامی در اجلاس کنونی خود در پاریس شد.

در بخشی از این نامه آمده؛ به رغم تلاش جزئی حسن روحانی برای انطباق دادن نظام بانکی جمهوری اسلامی با سیستم جهانی اما جمهوری اسلامی از طریق موسسات مالی خود؛ همچنان تامین کننده مالی گروههائی مانند حزب الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی است.

در ژوئن سال گذشته و بنا به وعده دولت جمهوری اسلامی برای اصلاح نظام بانکی خود، فت-اف جمهوری اسلامی را از اقدامات مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم مستثنی کرد.

این استثنا یازدهم بهمن ماه امسال به پایان رسید.

اجلاس کنونی گروه ویژه اقدام مالی از یکشنبه آغاز به کار کرده و چهارم اسفندماه به اجلاس خود پایان می دهد.

امضا کنندگان نامه اتحاد علیه جمهوری اسلامی هسته ای شامل: فرمانداران پیشین جب بوش، بیل ریچاردسون؛ همچنین مایکل مورل کفیل پیشین سازمان مرکزی اطلاعات و جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا می شود.

به گزارش صدای آمریکا؛ گروه اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی که در آن برخی چهره های سرشناس دولتی و قانونگذار ایالات متحده و حتی دیگر کشورها عضو هستند، در سالهای اخیر علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی فعالیت دارد و از مخالفان توافق هسته ای با جمهوری اسلامی است.