دادگاه اتحادیه اروپا بانک تجارت را از فهرست تحریم‌ها خارج کرد

0
141

با رأی یک دادگاه عالی اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه تحریم‌های اعمال شده علیه بانک تجارت، سومین بانک بزرگ ایران، یک خط کشتیرانی و بیش از ۴۰ شرکت وابسته به آن لغو شد.
معاون مدیرعامل بانک تجارت اعلام کرد: دادگاه عمومی اتحادیه اروپا رأی به خروج بانک تجارت از فهرست تحریم‌های این اتحادیه داد.

به گزارش خبرگزاری های درون مرز، علی حسنانی افزود: این رأی دربرگیرنده آزادسازی تمام دارایی‌های این بانک در کشورهای اروپایی و رفع محدودیت از انجام عملیات بانکی توسط بانک تجارت در قلمرو اتحادیه اروپا خواهد بود. وی با اشاره بر اینکه روند دادخواهی این بانک از تصمیم غیرقانونی اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم علیه بانک متبوعش از ۲ سال پیش آغاز شده و با پیگیری مستمر تداوم یافته است، تأکید کرد:

به‌طور یقین این موضوع را تا اجرایی شدن تصمیم دادگاه برای خاتمه مسدودی دارایی‌های بانک در کشورهای اروپایی به‌طور جدی دنبال خواهیم کرد و علاوه بر آن از تمام ظرفیت‌های حقوقی و بین‌المللی کشور برای تادیه خسارات وارد شده به منافع سپرده‌گذاران و سهامداران براثر اعمال این محدودیت‌های غیرقانونی بهره خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با صدور رأی دادگاه به نفع بانک تجارت، حکم پیشین مبنی بر توقیف کردن دارایی‌ها و منابع مالی این بانک و شرکت‌های وابسته به آن نیز لغو خواهد شد. دادگاه عالی اتحادیه اروپا می‌گوید: مدارک ارائه‌شده به این دادگاه نمی‌تواند ارتباط بانک تجارت و برنامه هسته‌ای ایران یا کمک این بانک به دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را تأیید کند و به همین‌خاطر ادامه تحریم‌ها توجیه پذیر نیست.

اتحادیه اروپا از سال۲۰۱۲ بانک تجارت راتحت تحریم قرار داده بود.