دادگاهی در آمریکا جمهوری اسلامی را به پرداخت ۶۳ میلیون دلار خسارت به امیر حکمتی محکوم کرد

0
192

یک قاضی آمریکایی حکم داد که دولت جمهوری اسلامی باید ۶۳ میلیون دلار خسارت به امیر میرزا حکمتی، تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا که مدتی در ایران زندانی شده بود، پرداخت کند.

آقای حکمتی که سال ۲۰۱۱ برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرد از سوی دستگاه‌های امنیتی بازداشت شد. اگر چه آقای حکمتی تا پیش از سال ۲۰۰۵ به عنوان نظامی آمریکایی خدمت کرده بود اما دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با توجه به همین سابقه نظامی، او را به اتهام همکاری با دولت متخاصم به اعدام محکوم کرد. این حکم دردادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال زندان کاهش یافت.

امیر حکمتی ۳۳ ساله اواخر دی ماه سال ۱۳۹۴ (ژانویه ۲۰۱۶) همزمان با اعلام تایید برجام و لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا، به همراه چند تن دیگر از زندانیان آمریکایی ایرانی تبار از جمله جیسون رضائیان، سعید عابدینی و نصرت الله خسروی آزاد شد و به آمریکا بازگشت. همزمان، تعدادی از زندانیان ایرانی آمریکایی که به دلیل نقض تحریم‌های جمهوری اسلامی در آمریکا زندانی بودند نیز آزاد شدند.

چند ماه بعد، اسکات گیلبرت، وکیل امیر حکمتی اعلام کرد که با تسلیم دادخواست به دادگاهی در پایتخت ایالات متحده، به خاطر حبس و رفتار غیرموجه با موکلش خواستار دریافت خسارت شده است. او رفتار دستگاه قضایی و امنیتی با امیر حکمتی را منزجر کننده خواند.

حال به نوشته روزنامه واشنگتن پست، قاضی یک دادگاه در واشنگتن دی سی حکم اولیه خود را علیه دولت جمهوری اسلامی صادر کرده است. این حکم به عنوان مجازات برای زندانی کردن آقای حکمتی، رنج و مشکلات روحی و جسمی او در زندان و جبران زیان مالی او در پی زندانی شدن، صادر شده است.

قاضی دادگاه در حکم ۳۴ صفحه ای خود نوشته است که امیر حکمتی قربانی شکنجه برای فشار به اعتراف دروغین بوده است. او همچنین نوشته است که رفتار حکومت جمهوری اسلامی با آقای حکمتی وحشتناک بوده و آسیب‌های جدی و جبران ناپذیری بر او زده است.

به گزارش صدای آمریکا؛ تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی در دوره زندان آقای حکمتی اعترافاتی از پخش کرد. او پس از آن اعلام کرد که در مدت بازداشت، با شکنجه، حبس در سلول انفرادی، کتک خوردن، تهدید، محرومیت از دسترسی مناسب به غذا و مراقبت‌های پزشکی، مواجه بوده است.