خلبان روسی: حریم هوایی ترکیه را نقض نکردیم

0
162

خلبان جنگنده ساقط شده روسی که جان سالم به در برده می‌گوید هیچ هشداری از سوی ترکیه مبنی بر ورود به خاک این کشور دریافت نکرده بود.

در همین حال تظاهرکنندگان در مسکو، در برابر سفارت ترکیه در این کشور تجمع کرده و به سوی آن سنگ، رنگ و تخم‌مرغ پرتاب کرده‌اند. این افراد پرچم ترکیه را به آتش کشیده و خواهان آن شده‌اند که روسیه واکنش تلافی‌جویانه‌ای در برابر سرنگونی جنگنده این کشور توسط ترکیه نشان دهد.

به گزارش بی بی سی فارسی، کنستانتین موراختین، خلبان روسی که هم اکنون در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه به سر می‌برد، به تلویزیون روسیه گفته است که جنگنده روسیه “به هیچ وجه” حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود.

جت‌های اف شانزده ترکیه روز سه شنبه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند.

ترکیه گفت هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و به هشدارهای این کشور بی‌توجهی کرده بود. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

این خلبان روسی در عملیات دوازده ساعته‌ای با حضور نیروهای یگان ویژه نجات داده شد.

هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برای جسد خلبان دیگر این جنگنده که کشته شده، افتاده است. آن خلبان در هنگام فرود با چتر نجات از زمین هدف تیر قرار گرفت و کشته شد.

روسیه امروز سامانه زمین به هوای اس-۴۰۰ ترایمف (پیروزی) را برای مراقبت از جنگنده‌های این کشور در سوریه به پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه فرستاده است.

روسیه تاکید کرده که فعالیت جنگنده‌های روسی در اطراف مرز ترکیه همچنان ادامه خواهد داشت.

تنش‌ها میان روسیه و ترکیه به دنبال این اقدام دولت ترکیه شدت گرفته است. آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا خواهان آرامش طرفین شده‌اند.