خط تولید سوخت نیروگاه بوشهر تا سه ماه آینده راه‌اندازی میشود

0
154

رئیس سازمان انرژی اتمی- علی اکبر صالحی، امروز اعلام کرد که خط تولید اکسید اورانیوم غنی شده برای تهیه و تأمین سوخت نیروگاه اتمی بوشهر تا سه ماه دیگر بطور کامل راه اندازی میشود.

او توضیح داد که در سایت هسته‌ای اصفهان ٣ نوع سوخت تولید می شود: یکی اورانیوم تا بیست در صد غنی شده که در راکتور تهران بکار می رود؛ دو نوع سوخت دیگر هم برای راکتورهای بوشهر (اکسید اورانیوم 3 تا 4 در صد غنی شده) و آب سنگین اراک (اکسید اورانیوم طبیعی)، تولید می شوند. او گفت که همین خط تولید اورانیوم غنی شده برای بوشهر است که اینک در حال تکمیل است و تا سه ماه دیگر بطور کامل راه اندازی می شود.

علی اکبر صالحی- رئیس سازمان انرژی اتمی، توضیح نداد که از چه تاریخی ایران از سوخت ساخت داخلی استفاده خواهد کرد و آنرا جایگزین سوخت‌های ارسالی از روسیه می سازد.

بروایت خبرگزاری فرانسه توافق نامه‌ای میان ایران و روسیه وجود دارد که بر طبق آن روسیه سوخت لازم برای نیروگاه بوشهر را در مدت دهسال تأمین و سوخت استفاده شده را پس گرفته و از کشور خارج می کند. این قرار داد در واقع نوعی تضمین محسوب می شود که اورانیوم مورد استفاده در عرصه‌های نظامی مورد بهره‌برداری قرار نگیرد.

علی اکبر صالحی، توضیح نداد که از چه تاریخی ایران از سوخت ساخت داخلی استفاده خواهد کرد و آنرا جایگزین سوخت‌های ارسالی از روسیه می‌سازد.