خبر تأئید نشده: داعشی‌ها وارد کوبانی شدند و هیت سقوط کرد

0
137

اقدامات وحشیانه تروریست‌های داعش در سوریه و عراق ادامه دارد و اخبار رسیده سوریه و عراق از شرایط وخیم انسانی در شهرهای هیت و کوبانی حکایت دارد، این درحالی است که سازمان ملل تنها به این بسنده کرده است که “می‌توان اقدامات داعش را در مرتبه جنایت جنگی قرار داد.”

 به گزارش خبرگزاری ایسنا، به نقل از اسکای‌نیوز عربی، شورای حقوق بشر سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن اقدامات غیرانسانی تروریست‌های داعش در عراق و سوریه اعلام کرد: اقداماتی که این گروه در عراق و سوریه انجام داده می‌تواند در رده جنایت جنگی قرار بگیرد.

 بنابر اعلام سازمان ملل، داعش در حملات اخیر خود در شمال عراق مرتکب جنایت گسترده از جمله قتل و عام غیرنظامیان، ربودن زنان و دختران، حمله به مناطق غیرنظامی و استفاده از کودکان به عنوان نظامی، شده است که این موارد مشمول جنایت جنگی می‌شود.

 بنا به گفته سازمان ملل نیروهای عراقی نیز در حمله هوایی خود علیه مواضع داعش باعث کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی شده‌اند.

 این درحالی است که از عراق گزارش می‌رسد که تروریست‌های داعش روز گذشته توانستند شهر هیت واقع در استان الانبار را به کنترل خود درآورند و نیروهای عراقی از این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند.

 در همین حال یک منبع در وزارت دفاع عراق اعلام کرد که ارتش دستور اعزام نیرو و تجهیزات از مناطق مختلف استان الانبار به سمت شهر هیت را صادر کرده تا این شهر هر چه سریع‌تر از تروریست‌ها بازپس گرفته شود.

 پیش از تصرف شهر هیت به دست داعش، یک حمله انتحاری در این شهر انجام شد که به کشته و زخمی شدن ۳۰ تن انجامید.

در سوریه نیز منبع محلی از ورود تروریست‌های داعش به بخش‌هایی از شهر کوبانی واقع در شمال سوریه که عمدتاً کردنشین است، خبر دادند.

 این خبر از سوی منابع رسمی یا موثق تأیید نشده است اما گفته می‌شود اگر اوضاع به همین شیوه پیش برود شهر کوبانی که نزدیک به دو هفته است از سه محور در محاصره داعش قرار گرفته و در شرایط بسیار بدی قرار دارد، نیروهای کرد مجبور به عقب‌نشینی خواهند شد و شهر سقوط می‌کند.

 هزاران کرد ساکن کوبانی در روزهای گذشته به سمت اراضی ترکیه خانه و کاشانه خود را ترک کرده‌اند که برخی از آنها وارد خاک ترکیه شده‌اند اما بسیاری هنوز در نزدیکی نوار مرزی سرگردان هستند.

 در صورت سقوط شهر کوبانی احتمال وقوع یک فاجعه انسانی در کوبانی وجود دارد.

این در حالی است که به دنبال وقوع دو حمله جداگانه در استان الانبار دست کم ۱۷ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۴۰ تن از افراد مسلح زخمی شدند.

 عذال الفهداوی عضو شورای استانداری الانبار نیز اعلام کرد که شهر الرمادی در آستانه سقوط قرار گرفته است.