خاویار صادراتی کیلویی ۶۰۰۰۰۰۰ تومان

0
258

قیمت گمرکی هر کیلو خاویار صادراتی در سه ماهه اول امسال به ۲۰۰۰ دلار می‌رسد و این در حالی ‌است که این قیمت در سال قبل حدود ۸۷۰ دلار بوده ‌است، به این ترتیب قیمت هرکیلو خاویار صادراتی امسال به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

هر کیلو خاویار صادراتی ایران بین ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار یعنی نزدیک به پنج تا بیش از ۶ میلیون تومان ارزش دارد که در فصل اول امسال بیش از ۲۰۰ کیلو از آن به چهار کشور دنیا صادر شد.

آمار اقلام صادراتی ایران نشان می‌دهد که در سال گذشته هفت کشور اسپانیا، انگلستان، ایتالیا، بلژیک،‌ لوکزامبورگ، آلمان و امارات مشتری خاویار ایران بوده‌اند.

بزرگترین خریدار خاویار ایران در دوازده ماهه سال قبل آلمان بوده‌است که در این مدت بیش از ۲۰۰ کیلوگرم خاویار از ایران خریداری کرده‌ و پس از آلمان، بیشترین صادرات این محصول به بلژیک بوده ‌است.

به این ترتیب صادرات خاویار ایران در دوازده ماهه سال گذشته به حدود ۷۰۰ کیلو می‌رسد، اما قیمت هر کیلو خاویار صادراتی در سال گذشته حدود ۸۷۰ دلار یعنی نزدیک به ۲٫۵ میلیون تومان بوده ‌است.

به این ترتیب درحالیکه به نظر می‌رسد قیمت هر کیلو خاویار در سال گذشته کمتر از نصف قیمت خاویار صادراتی طی سه ماهه اول سال جاری بوده است، ارزش کل صادرات این محصول در سال قبل به کمتر از ۶۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار می‌رسد که ارزش ریالی آن کمتر از دو میلیارد تومان است.

اما طی سال جاری صادرات حدود ۲۰۰ کیلوگرم خاویار به کشورهای آلمان، امارات، انگلستان و ایتالیا بیش از ۴۰۰ هزار دلار را نصیب ایران کرده‌ است.

محاسبه قیمت گمرکی خاویار صادراتی بر اساس فهرست کالاهای غیر نفتی صادراتی ایران طی سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو خاویار برای صادرات در این مدت بین ۱۵۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار بوده‌است که البته بیشترین میزان صادرات در این مدت با قیمت ۲۰۰۰ دلار و به کشور انگلستان بوده‌است.

به گزارش ایسنا، در واقع بر اساس این آمارها انگلستان در فصل بهار خریدار نیمی از کل خاویار صادر شده ایران بوده‌است. در عین حال آلمان که در سال گذشته بزرگترین مشتری خاویار ایران بوده‌است در سه ماهه اول امسال تنها ۱۷ کیلوگرم خاویار از ایران خریده‌ است.

صادرات خاویار با قیمت کیلویی ۲۰۰۰ دلار یعنی نزدیک به ۶ میلیون تومان طی سه ماهه اول امسال مجموعا حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را نصیب ایران کرد.