خالق و صاحب اصلی جناب خان: «نخواستم به یک مجیزگو در “خندوانه” تبدیل شود»/ «مردم عزیز ایران! من مثل دوستانم امکان استفاده از رسانه ملی را ندارم و بلد نیستم با گروگان گرفتن احساسات پاک یک ملت خودم را محق جلوه دهم»؛ به همراه فهرست جداشدگان از “خندوانه” تا امروز

0
223

…وقتی که از عدم دریافت پیشنهاد مناسب برای ادامه همکاری حرف می زنم منظورم پیشنهادی عادلانه، اخلاقی و حرفه ای بوده است که متاسفانه این امر تا کنون صورت نپذیرفته و همه پیشنهادها از جمله پیشنهادی که توسط خانم برومند به من منتقل شده، فقط و فقط صحبت از واگذاری اجباری و بدون قید و شرط مالکیت جناب خان با شرایط آنها و بدون توجه به رضایت قلبی من و همکارانم بوده است…
استحاله جناب خان به شخصیتی مجیزگو و متملق باعث شد در روند دو ساله ام تجدیدنظر کنم

پس از آنکه رامبد جوان در آغاز فصل تازه «خندوانه» با بیان کلیاتی، از عدم پذیرش پیشنهاد مالی اش به صاحب عروسک «جناب خان» سخن به میان آورد، سازنده این سریال با انتشار نامه ای سرگشاده، نسبت به بیان یک طرفه مسائل در «خندوانه» و عدم امکان طرح مواضعش در این برنامه انتقاد کرد؛ انتقادی به حق که در شبکه های اجتماعی نیز مطرح شده بود.

به گزارش «تابناک»؛ پس از یک کشمکش رسانه ای طولانی میان شخصی که خود را مالک عروسک «جناب خان» می دانست و سازندگان «خندوانه»، چهارمین فصل مجموعه «خندوانه» بدون حضور این کاراکتر عروسکی رو آنتن شبکه نسیم رفت و در ابتدای این فصل رامبد جوان و محمد بحرانی از تلاش شان برای حفظ این کاراکتر جذاب در این برنامه سخن به میان آوردند و حتی برخی ادعاهای شخصی که صاحب ایران عروسک بود را به چالش کشیدند.

«تابناک» آنچه در این برنامه گذشت و نقد وضعیت موجود را همان زمان مورد بررسی قرار داد که از اینجا می توانید بخوانید. اکنون در این شرایط، سعید سالارزهی مالک و خالق عروسک جناب خان در نامه ای که آن را در اختیار دانا قرار داده است از بی مهری های رامبدجوان سخن گفته و از نقد یک طرفه ای که به او وارد شده، انتقاد کرده است.

سالارزهی در آغاز این نامه نوشته است: «از سال نود که تلاشم را برای خلق جناب خان و کوچه مروارید شروع کردم گهگاه خوشبینانه تخیل می کردم که در مراسمی دعوت شده و بابت نقشم در خلق جناب خان و کوچه مروارید تقدیر و تحسین می شوم و بعد از دو سال بی توجهی مطلق بالاخره این اتفاق در چهارشنبه شب گذشته افتاد و در دادگاهی به اسم برنامه خندوانه که در آن قاضی و شاکی هر دو یک نفر بودند نام من هم برده شد ولی به عنوان متهم.»

او ادامه می دهد: «دوست عزیز و رفیق قدیمی من رامبد جوان در برنامه اش از جای خالی جناب خان گفت و از هیولایی که جلوی حضور این کاراکتر ملی را در برنامه اش گرفته است، بی آنکه حتی اجازه دهد در برابر آن همه سخن و اتهام، فرصت پاسخگویی برای من وجود داشته باشد یا لااقل من بتوانم از آنچه که طی این سال ها بر من و جناب خان گذشته سخنی بگویم.»

سالارزهی که ایده «جناب خان» را از عروسک موسوم به «Fozzie Bear» کپی کرده، در ادامه آورده است: «مردم عزیز ایران! من مثل دوستانم امکان استفاده از رسانه ملی و تریبون چند میلیونی را ندارم و بلد نیستم با گروگان گرفتن احساسات پاک یک ملت خودم را محق جلوه دهم. تنها کاری که طی دو سال گذشته انجام داده ام این بوده که به خاطر عشق مردم به جناب خان و حفظ حرمت دوستی، اجازه حضور او را بدون دریافت یک ریال یا گرفتن امتیازی داده ام چون می دیدم عروسکی که من، محمد نادری، امیر سلطان احمدی، رضا کاظمی نژاد، سارا سالار، هدیه هاشمی و دیگر همکارانم چند سال برای ساخت، طراحی شخصیت و ویژگی هایش زحمت کشیدیم، عروسکی از بین چندین و چند عروسک دیگر که برای خلق هر کدامشان هزینه شد، انتخاب شد و به کوچه مروارید آمد، توانسته در برنامه دیگری صدای مردم خودش باشد و لبخند بر روی لب آنان بیاورد. اما حالا نتیجه این همکاری، تبدیل شده به برگزاری دادگاه یک طرفه ای که در آن، شاکی راضی به خانه بازگشته است.»

سالارزهی افزوده است: «برخلاف آنچه که گفته می شود، اعتقاد راسخ دارم این برنامه خندوانه نبود که باعث شهرت جناب خان شد بلکه برعکس این جناب خان بود که با حضور پرمهرش و ویژگی های شخصیتی که ما برای آن ساخته بودیم باعث موفقیت دو چندان این برنامه شد. اما متاسفانه روندی که طی شد و استحاله جناب خان از یک شخصیت نکته بین و حق دوست، به شخصیتی مجیزگو و متملق باعث شد در روند دو ساله ام تجدیدنظر کنم و بیش از این چشمم را به روی حقوق مادی و معنوی خودم و همکارانم نبندم.»

aaxim0gmguak1snpcbya
رامبد جوان

او ادامه داد: «در ضمن وقتی که از عدم دریافت پیشنهاد مناسب برای ادامه همکاری حرف می زنم منظورم پیشنهادی عادلانه، اخلاقی و حرفه ای بوده است که متاسفانه این امر تا کنون صورت نپذیرفته و همه پیشنهادها از جمله پیشنهادی که توسط خانم برومند به من منتقل شده، فقط و فقط صحبت از واگذاری اجباری و بدون قید و شرط مالکیت جناب خان با شرایط آنها و بدون توجه به رضایت قلبی من و همکارانم بوده است.»

او در نهایت خاطرنشان کرد: «حالا قضاوت با شما. اگرچه رساندن صدایم به شما کار سختی است آن هم وقتی که انگار همواره حق با کسی است که صدایش بلندتر است. من همچنان منتظر باز شدن در همکاری و تعامل هستم. در سر، جنگیدن یا حذف یک کاراکتر ملی را ندارم و امیدوارم روزی برسد که بدون تهدید، بدون قلدرمآبی و بدون تطمیع و دروغ بتوانیم کنار هم کار و زندگی کنیم.»

فهرست جداشدگان از خندوانه، و دلایل اعلام شده
این روزها جدایی جناب خان از «خندوانه» به اتفاقی پر سروصدا تبدیل شده و باعث حرف و حدیث های بسیاری شده است. اما اگر نگاه دقیق تری به اتفاقات سه فصل گذشته این برنامه بیاندازیم، این شکل جدایی سابقه دارد. پیش از این سه تن دیگر از کسانی که با رامبد جوان در «خندوانه» همکاری می کردند، با دلایلی تقریبا مشابه با آنچه سعید سالارزهی می گوید، از این برنامه جدا شده اند.

قهر چند ماهه نیما

در طول سه فصل اجرای «خندوانه»، رفتن جناب خان چهارمین جدایی عوامل مهم از این برنامه بوده است. در فصل اول «خندوانه» نیما شعبان نژاد تنها شخصیت مکمل رامبد جوان در برنامه ها بود و به یکی از چهره های محبوب تلویزیونی در آن زمان تبدیل شده بود، اما با آمدن جناب خان حضور او کمرنگ تر شد تا جایی که مدت ها در این برنامه دیده نمی شد و دیگر برای همه قهر او از «خندوانه» مسلم شده بود. برخی گمانه زنی ها هم درباره اختلافات او با رامبد جوان به گوش می رسید که شعبان نژاد ترجیح داد چیزی از پشت پرده قهر چندماهه اش از «خندوانه» نگوید و بعد از مدتی هم دوباره به این برنامه بازگشت.

حذف شدن آرام بهروز بقایی

بعد از این اتفاق بهروز بقایی نیز که آیتم ثابتی را برای بخش گردشگری «خندوانه» تدارک دیده بود، به آرامی از این برنامه حذف شد و چندی پیش بالاخره به وضوح درباره این اتفاق توضیح داد.

او که پس از شش سال دوری از تلویزیون با «خندوانه» برگشته بود درباره دلیل رفتنش به نسیم آنلاین گفت: «ابتدای کار صحبت این بود که با قراردادی ۶ ماهه با گروه همراهی کنم اما فقط یک قرارداد یک ماهه با ما بستند و در عوض ۳ ماه از من کار کشیدند و تازه کلی هم گذشت تا با ما تسویه کنند، این شد که قید ادامه همکاری را زدم.»

بقایی که رفاقتی قدیمی با رامبد جوان دارد، حتی از خود او نیز به صراحت گله کرد: «من آدم مادی گرایی نیستم اما بدعهدی آزارم می دهد. درباره ماجرای پیش آمده هم با تهیه کننده «خندوانه» هم با رامبد صحبت کردم و رامبد قول پیگیری داد اما اتفاقی نیفتاد. به هر حال اگر پیگیری می کرد لااقل ماجرا به جایی می رسید و امکان عقد قرارداد پیش می آمد ولی نیامد.»

و در پایان در پاسخ به این که بازهم با «خندوانه» همکاری خواهد کرد یا نه، با توجه به برخورد غیر محترمانه ای که با او شده این طور گفت: «حتی اگر دعوت به همکاری هم شود نخواهم رفت چون فکر می کنم برخورد با من محترمانه نبود.»

مشکل مالی استاد کهنمویی

سومین جدایی از «خندوانه» هم به دلیل اختلاف و مسائل مالی اتفاق افتاد. محمد زیکساری بازیگر نقش استاد کهنمویی در «خندوانه» که آیتم ثابتی را نیز در این برنامه اجرا می کرد با دلخوری از این برنامه رفت و به شدت از رفتار عوامل این برنامه انتقاد کرد.

محمد زیکساری که از جایی به بعد در «خندوانه» مجبور شد به تبلیغ دمنوش بپردازد، مهرماه در گفتگو با هفت صبح درباره این اتفاق این طور توضیح داد: «من به عنوان استاد کهنمویی در استودیو داشتم کار خودم را انجام می دادم و خوشحال بودم بابت این کار. تا اینکه قضیه دم نوش ها پیش آمد. واقعا قلبا راضی به این کار نبودم اما به سه دلیل این کار را پذیرفتم. اول اینکه بارها به رامبد جوان «نه» گفته بودم و احساس کردم بد می شود که هر کار از من می خواهند نه بگویم. دلیل دوم این بود که گفتند رویکرد تبلیغاتی ندارد و قرار نیست اسمی از برند خاصی ببرید. فقط اسم دمنوش به صورت زیرنویس با یک سامانه پیامکی اعلام می شود. دلیل آخر هم این بود که گفتند به لحاظ مالی، من را تامین خواهند کرد. البته من هیچ قراردادی با «خندوانه» نداشتم. از یک جایی به بعد دیدم بازخورد مردم خیلی بد است. اصلا دوست نداشتند و مدام می پرسیدند که چرا این کار را پذیرفتی؟»

او به شدت از بدقولی و بدحسابی عوامل این برنامه انتقاد کرد و گفت: «اما بعد از نزدیک به پانزده قسمت که ضبط شده بود، با تهیه کننده صحبت کردم و گفتم من پولی نمی خواهم اما دیگر نمی آیم. ۱۰ روز کار متوقف شد اما بعد به من گفتند که نمی شود و شبکه بودجه این کار را نمی پذیرد و باید بیایی و کار را تمام کنید. من هم گفتم با اینکه آدم پولکی نیستم اما یک رقمی برای من در نظر بگیرید و به حساب من بریزید تا حداقل یک دلخوشی برای این کار داشته باشم. مگر آدم چقدر می تواند در مورد دمنوش حرف بزند و مردم هم اینقدر ناراضی هستند. آن ها هم قبول کردند، اما پس از مدتی دیدم بر خلاف توافق با تهیه کننده، مبلغ بسیار ناچیزی ریختند و من هم دیگر نرفتم. کار به اینجا که رسید، رامبد به من زنگ زد و گفت بروم و برنامه را تمام کنم و من به احترام رامبد رفتم و برنامه را تمام کردم، اما بعدش پولی پرداخت نشد.»

چهارمین جدایی «خندوانه»: جناب خان

با مرور این اتفاقات حرف های چند روز پیش سعید سالارزهی در گفت وگو با آی سینما درباره مشکل مالی اش با عوامل «خندوانه»، آشناتر به نظر می رسد.

او در بخشی از صحبت هایش گفته بود: «نباید انتظار داشته باشیم که شرط حضور جناب خان در «خندوانه» واگذاری آن باشد. به بنده به عنوان صاحب امتیاز، مالک یا هر اسم دیگری پیشنهادی نشده، در کنار این کار بسیاری مبالغ میلیاردی برده اند اما یک پیشنهاد صد هزار تومانی هم برای در نظر گرفتن سهمی از درآمد به من نشده است. برای مثال این که بیایند بگویند در قبال حضور این شخصیت ما فلان مبلغ را به عنوان سهم درآمد شما در نظر می گیریم، واقعا هیچ پیشنهادی نبوده.»

به نظر می رسد این محبوبیت جناب خان است که باعث شده ضعف «خندوانه» در نگه داشتن عواملش بیش از گذشته به چشم بیاید، اما این اتفاق موضوع تازه ای در روند این برنامه نیست. با این اوضاع این سوال مطرح می شود که مشکل اصلی کجاست؟ اگر «خندوانه» همان طور که از حضور فراوان اسپانسرها می توان دید و مدیران سازمان صداوسیما می گویند یکی از برنامه های پولساز تلویزیون است چرا این قدر با عواملش بدحساب است؟ و سود این برنامه اگر به عوامل آن نمی رسد به چه کسانی می رسد؟