خارق‌العاده‌ترین عکس‌های مریخی را ببینید

0
160

کاوشگر کنجکاوی ناسا که درحال تجسس در بخش‌های کم‌ارتفاع کوه شارپ در مریخ است، مجموعه‌ای از تصاویر رنگی با وضوحی بالا را به زمین ارسال کرده‌است که دیدگاهی بی‌سابقه را از سازند‌های سنگی در این سیاره در اختیار دانشمندان قرار می‌دهد.

براساس گزارش اسپیس،‌ اولین چیزی که در این تصاویر چشم را خیره می‌سازد شباهت بی‌اندازه آن به زمین است و همین موضوع دانشمندان را هیجان‌زده ساخته‌است.

این تصاویر در تاریخ هشتم سپتامبر در منطقه موری در دامنه‌های کم‌ارتفاع کوه شارپ ثبت شده‌اند، کوهی که قله مرکزی حفره‌ای به نام حفره گیل در مریخ به شمار می‌رود.

این کوه که اولین بار در دهه ۱۹۷۰ کشف شد، به تپه‌ای غول‌پیکر از لایه های رسوبی فرسایشی شباهت دارد که در ارتفاع ۵.۵ کیلومتری از سطح دره قرار گرفته‌است. هنوز مشخص نیست منشا لایه‌های سازنده این کوه چیست اما تخمین زده شده است که شکل‌گیری این کوه دو میلیارد سال طول کشیده‌است.

منطقه موری نیز از تختال‌ها (تپه‌ای با سطح فوقانی مسطح) و تخت‌تپه‌ها(تپه‌ای وسیع و منفرد با قله مسطح و دامنه پرشیب) و تل‌ها تشکیل شده‌است که به فلات‌های کوچک سنگی شباهت دارند که از دامنه کوه رشد کرده‌اند. این سازه‌ها چند میلیون سال پیش تحت تاثیر شرایط اقلیمی و فرسایش ایجاد شده‌اند، سازه‌هایی مرتفع، با قله‌ای مسطح و لبه‌های پرشیب‌ هستند که از تپه‌های بزرگتر ایجاد شده‌اند.

تنها تفاوت میان این سازه‌ها در مریخ و زمین در ابعاد آنها است. بسیاری از زمین‌شناسان می‌گویند یک تختال طولی بیشتر از وسعتش دارد و یک تخت‌تپه وسیع‌تر است و ارتفاع آن نسبت به وسعتش کمتر است.  گفته می‌شود سازه‌های منطقه موری بقایای فرسایشی ماسه‌سنگ‌های باستانی مریخی هستند و اکنون تصاویر به دست آمده از کنجکاوی دیدگاهی بی‌سابقه را از این سازه‌ها و لایه‌ها در اختیار دانشمندان قرار داده‌است.

کنجکاوی درحدود یک ماه است که مشغول بررسی منطقه موری در کوه شارپ است و اکنون خود را برای رفتن به ارتفاعات بیشتر کوه آماده می‌کند، اما پیش از آن باید در جنوبی‌ترین بخش‌های منطقه عملیات حفاری انجام دهد.

به گزارش همشهری؛ به گفته ناسا تیم علمی کنجکاوی قصد دارد در آینده‌ای نزدیک چندین تصویر ترکیبی رنگی را از تمامی تصاویری که کنجکاوی به زمین ارسال کرده ایجاد کند.

16-9-13-93215mars-colour-1 16-9-13-93228mars-colour-2 16-9-13-93239mars-colour-3 16-9-13-93250mars-colour-4 16-9-13-93250mars-colour-4 16-9-13-9331mars-colour-5