حیرت دانشمندان از حیوانات جدیدی که در تاریکی می‌درخشند

0
40

دانشمندان با حیوانات جدیدی در استرالیا مواجه شده‌اند که در تاریکی و در زیر نور ماوراء بنفش می‌درخشند.

 قلمروی پادشاهی حیوانات و حشرات در استرالیا بر هیچکس پوشیده نیست. دانشمندان به تازگی کشف کرده‌اند که برخی از حیوانات خزدار استرالیا زیر نور ماوراء بنفش درخشان می‌شوند و در واقع، آنها در تاریکی می‌درخشند.

ماه گذشته دانشمندان آمریکایی به طور تصادفی کشف کردند که پلاتیپوس استرالیایی در تاریکی می‌درخشد و یافته‌های خود را در مجله Mammalia منتشر کردند.

​​اکنون دانشمندان استرالیایی موزه استرالیای غربی آزمایشات بیشتری را انجام داده‌اند و توانایی‌های درخشندگی در سایر پستانداران و پستانداران کیسه‌دار را بررسی کرده و درخشش را در آنها نیز کشف کرده‌اند.

“کنی تراوویلون” پستاندارشناس موزه استرالیای غربی گفت: ما چراغ‌های مجموعه را خاموش کردیم و به دنبال آنچه درخشان بود و آنچه نمی‌درخشید، بودیم.

“تراوویلون” مطالعه منتشر شده در مجله مذکور را خواند و به آن علاقه‌مند شد. وی به سرعت به بررسی با نور ماوراء بنفش پرداخت.

وی می گوید: اولین موردی که ما بررسی کردیم، مشخصاً “پلاتیپوس” یا “نوک اردکی” بود. ما نور را به آن تاباندیم و دیدیم که می‌درخشد.

وی افزود: پس از آنکه پلاتیپوس تحت نور ماوراء بنفش درخشان شد، نتوانستم در مقابل آزمایش بزرگ گوش‌ها مقاومت کنم و دریافتم که گوش و دم آنها نیز تحت نور ماوراء بنفش مانند الماس می‌درخشد.

محققان همچنین نمونه‌های دیگری مانند موش کور کیسه دار، بزرگ گوش و وامبت را بررسی و مشاهده کردند که همگی زیر نور ماوراء بنفش می‌درخشند.

محققان می‌گویند هنوز مطمئن نیستیم که چرا آنها بدین‌گونه می‌درخشند. برخی از کارشناسان فرضیه سازی کرده‌اند که این ویژگی می‌تواند به دلایل ارتباطی در شب باشد. “تراوویلون” توضیح داد: این مزیت احتمالاً به این دلیل است که آنها بتوانند هم نوع‌های خود را از دور ببینند و بتوانند به آنها نزدیک شوند، زیرا آنها می‌دانند که رفتن به سمت آن حیوان ایمن است.

با این حال، قبل از نتیجه‌گیری باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، حیوانات و حشرات برخی از ویژگی‌های عجیب و غریب را دارا هستند و جالب است بدانید که هنوز چیزهای زیادی برای کشف در این موجودات خارق العاده باقی مانده است.