حیدر عبادی به عنوان نخست وزیر جدید، مأمور تشکیل دولت عراق شد

0
177

در عراق، حیدر عبادی، معاون رئیس مجلس به عنوان نخست وزیر جدید مأمور تشکیل دولت جدید این کشور شد؛ این درحالی است که آمریکا ارسال اسلحه به کردستان عراق را آغاز کرده و فرانسه نیز از اتحادیه اروپا خواسته تا در زمینه ارسال اسلحه به کردستان عراق اقدام کند.

 خبرگزاری رویترز امروز به نقل از سخنگوی ائتلاف ملی عراق، اصلی‌ترین ائتلاف شیعی در پارلمان این کشور، از پیشنهاد نخست وزیر جدید خبر داد و پس از آن فواد معصوم نیز نخست وزیر جدید را مأمور تشکیل کابینه جدید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این در حالی است که نوری مالکی، نخست وزیر کنونی، نیروهای خود را در بغداد بسیج کرده است.

این اقدام نوری مالکی در جهت حفظ قدرت برای سومین دوره متوالی صورت گرفته است، اما گروه‌های مختلف سیاسی در داخل عراق، شامل کردها، سنی‌ها و حتی بخش مهمی از شیعیان این کشور و همچنین قدرت‌های غربی، مخالف ادامه فعالیت نوری مالکی به عنوان نخست وزیر هستند.

همچنین امروز صبح دادگاه عالی عراق اعلام کرد ائتلافی که بیشترین کرسی را در مجلس این کشور دارد، می‌تواند نخست‌وزیر معرفی کند.

اما پیشنهاد نخست وزیر جدید عراق درحالی است که درگیری‌ها میان نیروهای داعش و کردهای عراقی در شمال این کشور همچنان ادامه دارد.

وزارت امورخارجه آمریکا امروز اعلام کرد که به پیشمرگه‌ها، نیروهای ارتش کردستان عراق، سلاح می‌دهد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: ما با دولت عراق برای ارسال سلاح به کردها، که خیلی به آن نیاز دارند، همکاری می‌کنیم.

این مقام وزارت امورخارجه آمریکا اضافه کرد که ارسال اسلحه به کردهای عراقی از هفته گذشته آغاز شده، اما مشخص نکرد که این اسلحه‌ها دقیقا از چه نوع است.

ارسال سلاح به عراق چند روز پس از حملات هوایی به مواضع داعش و همچنین دو سال پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور صورت می‌گیرد.

اما امروز همچنین فرانسه از اتحادیه اروپا خواست تا نسبت به ارسال اسلحه به کردستان عراق تصمیم‌گیری کند.

این درخواست در نامه لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه به کاترین اشتون، همتای اروپایی خود مطرح شده است.

آقای فابیوس تأکید کرده که در مقابل فاجعه ای که در عراق به وجود آمده، اروپا نمی تواند منفعل بماند.

قرار است نشست اضطراری وزرای امورخارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا فردا سه شنبه برای بررسی راهکارهای جلوگیری از پیشروی داعش در عراق برگزار شود.