حیدر العبادی : مداخلۀ جمهوری اسلامی در عراق مانع از دستیابی دوبارۀ من به مقام نخست وزیری شد

0
289

حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق، و رهبر ائتلاف “النصر” روز دوشنبه دهم دسامبر ضمن ابراز نگرانی در مورد امنیت ملی کشورش گفت که مداخلات جمهوری اسلامی ایران در عراق باعث شد که او نتواند برای دومین بار به مقام نخست وزیری برسد.

نخست وزیر پیشین عراق که این سخنان را به مناسبت نخستین سالگرد پیروزی دولت عراق بر گروه دولت اسلامی یا داعش ایراد می کرد، افزود : “اینک نگرانم که پیروزی بر گروه دولت اسلامی و بازیابی حاکمیت ملی و امنیت عراق فدای مداخلات خارجی شود.”

حیدرالعبادی در بخش دیگری از سخنانش مداخلات جمهوری اسلامی را در ساختار سیاسی عراق مورد انتقاد قرار داد و افزود که این مداخلات مانع از موفقیت دوبارۀ او برای کسب مقام نخست وزیری شد.

حیدر العبادی در ادامه گفت که به دلیل همراهی او با تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، حکومت جمهوری اسلامی مانع از پیروزی دوبارۀ وی شد و به دلیل ترس از پیروزی او جمهوری اسلامی از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر جدید عراق، پشتیبانی کرد.

حیدر العبادی گفته است که موضع او در قبال تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامیکاملاً واضح بوده، هر چند وی کشورش را در معرض خطر قرار نمی دهد.

به گزارش راذیو فرانسه؛  در نهم دسامبر ٢۰١۷ حیدر العبادی، نخست وزیر وقت عراق، پیروزی نیروهای نظامی این کشور را بر گروه داعش اعلام کرد. در نخستین سالگرد این پیروزی عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، روز دوشنبه قول داد که علیه فساد در کشورش مبارزه کند و صدها هزار آواره را نیز به خانه هایشان بازگرداند. نخست وزیر عراق گفت که پیروزی بر گروه داعش موفقیت بزرگی برای دولت و ملت عراق بود، و پیروزی نهایی پاسخگویی به آرمان ها و امید مردم عراق است.