حکم سه سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای یک دانشجو به دلیل انتقاد از رهبر و مقامات کشور

0
210

یک منبع مطلع از وضعیت مجتبی داداشی، دانشجوی رشته علوم سیاسی که به دلیل انتشار یک ویدیو انتقادی به سه سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است گفت: «این جوان فقط به دلیل یک ویدیو شش، هفت دقیقه‌ای انتقادی که در بهمن ماه منتشر کرد به سه اتهام در یک جلسه دادگاه و به شکل غیرعلنی محکوم شد. این عین ناعدالتی است و نتیجه دادگاه فقط نشانه یک انتقام سیاسی است.»

مجتبی داداشی، متولد ۱۳۷۴، دانشجوی ترم آخر رشته علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری سبزوار به دلیل انتشار ویدیو مذکور متهم به دو اتهام «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه انقلاب سبزوار و همچنین برای اتهام «توهین به سران قوه» در دادگاه کیفری سبزوار شد. هر دو این دادگاه‌ها توسط قاضی محمد غلامی در یک روز (۲۵ اسفند ۹۷) و در یک جلسه برای او به صورت غیرعلنی برگزار شد.

او طبق حکمی که در روز ۱۴ فروردین ماه دریافت کرده به اتهام توهین به رهبری به دو سال حبس، به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس و به اتهام توهین به سران سه قوه به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

در ۱۵ بهمن ماه ۹۷، مجتبی داداشی در یک ویدیو چند دقیقه‌ای که در صفحه توییتر خود منتشر کرده پس از معرفی خودش با عنوان «فرد معترض به ظلم و خفقان موجود» از حکومت جمهوری اسلامی که با باتوم به کارگران و زنان جواب می‌دهد نام برد. او گفت «این نظام برای اقلیتی است که چهل سال خون این مملکت را می‌مکند. این نظام برای آقازاده‌‌هاست، نه برای من و تو..»

منبع مطلع از وضعیت مجتبی داداشی درباره نحوه بازداشت او گفت: «مجتبی این ویدیو را ۱۵ بهمن ماه منتشر کرد و یک روز پس از راهپیمایی ۲۲ بهمن، احضاریه‌ای از سوی شعبه سوم دادسرای انقلاب سبزوار برای او با شکایت داستانی سبزوار ارسال شد که باید خود را به دادسرا معرفی کند. مجبتی روز بعد در تاریخ ۲۴ بهمن ماه به دادسرا مراجعه کرد اما همان‌جا بازداشت و روانه زندان سبزوار شد. او در اعتراض به نحو بازداشت خود و اینکه جرمی مرتکب نشده از همان لحظه دست به اعتصاب غذا زد. مجتبی چهار روز بعد با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.»

این منبع درباره رفتارهای نامناسب با این دانشجو در طول چهار روز بازداشت گفت: «سر این دانشجو را از ته تراشیده بودند. با دستبند و پابند به زندان بردند و در طول یک جلسه دادگاه هم رفتارها با او محترم نبوده، این شایسته یک دانشجو این مملکت نیست. او فقط انتقاد کرده و جرمی مرتکب نشده است.»

دادگاه او برای سه اتهام تقریبا یک ماه بعد در تاریخ ۲۵ اسفند ماه برگزار می‌شود و حکم نیز کمتر از یک ماه بعد به او ابلاغ می‌شود.

این منبع با اظهار اینکه مجتبی داداشی به دلیل روند ناعادلانه دادگاه گفت: «او به نشانه اعتراض به حکمش که در روندی غیرقانونی صادر شده دیگر درخواست تجدیدنظر هم نمی‌دهد. اگر درخواست تجدیدنظر بدهد به این معناست که او رویه دادگاهش را قبول کرده که اصلا اینطور نیست. مجتبی وکیل هم نداشت چون فکر می‌کرد حتما تبرئه می‌شود. خودش یک لایحه دفاعیه جامع نوشت و به همراه چند نفر از اساتیدش در روز دادگاه حضور پیدا کرد اما گفتند دادگاه غیرعلنی است و اساتیدش اجازه حضور نیافتند.»


به خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ این منبع درباره فعالیت‌های دیگر او گفت: «مجتبی فقط در توییتر و کانال تلگرامیش گاهی نظرات انتقادیش را از وضعیت سیاسی و اجتماعی جامعه می‌نوشت. یک بار هم در دی ماه ۹۶ در جریان اعتراضات مردمی وقتی علم الهدی امام جمعه مشهد برای سخنرانی به دانشگاه سبزوار رفته بود او در این سخنرانی اعتراض خودش را اعلام کرده بود. تکه‌هایی از انتقاد او در سخنرانی علم الهدی هم در سایت‌ها منتشر شد. اما به جز اینها هیچ فعالیت دیگری نداشته است.»