حکم جلب بین المللی برای مظنون فراری حملات پاریس

0
115

حکم جلب بین المللی برای دستگیری این مظنون صادر شده و پلیس عکس و مشخصات این فرد را منتشر کرده است. این مظنون “عبدالسلام صلاح” نام داد و ۲۶ ساله است.

به گزارش بی بی سی، گفته می شود او یکی از سه برادری است که در برنامه ریزی و اجرای حملات پاریس دست داشته اند. یکی از این سه نفر در حمله به سالن کنسرت باتاکلان پاریس کشته شد و دیگری در بلژیک دستگیر شده است.

وزیر کشور فرانسه گفته است که تحقیقات نشان می دهد حملات پاریس خارج از این کشور و توسط “گروهی از افراد مستقر در بلژیک که همدستانی در فرانسه داشته اند” برنامه ریزی شده است.

پیشتر پلیس فرانسه گفته بود دومین خودرویی را که برای حملات مهاجمان حملات مرگبار پاریس از آن استفاده شده، پیدا کرده است. این خودرو یک سیات مشکی است که در حومه شرقی پاریس رها شده بود و بنا برگزارش ها در داخل آن اسلحه کلاشنیکف پیدا شده است.

به گفته خبرنگاران پیدا شدن اسلحه رها شده در این خودرو به معنای آن است که احتمالاً همه مهاجمان کشته نشده اند و فرد یا افرادی از آنها فرار کرده اند. پیشتر یک خودروی فولکس واگن پولو هم در ارتباط با این حملات کشف شده بود.

هم زمان مقام های امنیتی بلژیک اعلام کرده اند که تا کنون هفت نفر را در ارتباط با حملات مرگبار جمعه شب (۱۳ نوامبر) در پاریس دستگیر کرده اند. به گفته دادستانی بلژیک دو نفر از مهاجمان پاریس شهروندان فرانسوی ساکن بلژیک بوده اند.

جمعه شب در یک رشته حملات مرگبار، تعدادی مهاجم مسلح به کلاشنیکف و کمربند انتحاری به چند مکان عمومی در پاریس حمله کردند و حدود ۱۳۰ نفر را کشتند. هشت مهاجم این حملات هم کشته شدند.

دولت فرانسه از شناسایی یکی از مهاجمان خبر داده و نام او را عمر اسماعیل مصطفی، شهروند فرانسوی الجزایری تبار اعلام کرده است. دادستانی فرانسه می گوید که این فرد ساکن حومه پاریس و یک مجرم سابقه دار بوده که به عنوان یک اسلام گرای تندرو پرونده داشته است. پلیس شش نفر از اعضای خانواده عمر اسماعیل مصطفی را دستگیر کرده و در حال بازجویی از آنها است.

هم زمان مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفته است که بین بیست تا سی نفر از قربانیان حملات جمعه شب هنوز شناسایی نشده اند.آقای والس صبح امروز یکشنبه ۱۵ نوامبر در مرکزی که به بازماندگان حملات اختصاص داده شده، گفت خانواده هایی هستند که این حملات نابودشان کرده و هیچ تسلایی، مرهم درد و رنج آنها نیست.

تدابیر امنیتی شدید در مرزهای فرانسه همچنان برقرار است و سه هزار نیروی ارتش در نقاط مختلف پایتخت مستقر شده اند. موزه ها، گالری ها و دیگر جاذبه های توریستی شهر از جمله برج ایفل تا اطلاع ثانوی تعطیل شده اند.