حکم اعدام احمد رضا جلالی به حال تعلیق درآمد

0
280

حکم مجازات اعدام در بارۀ احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی ساکن سوئد، تا پایان تحقیقات قضائی بیشتر از سوی دیوان عالی کشور در ایران، به حال تعلیق در آمده است. بگفتۀ زُهیر شیحوی، حقوقدان و از وکلای مدافع حقوق بشر در بلژیک، قرار است ماه آینده قاضی جدیدی تحقیقات تازۀ دیگری را در این زمینه آغاز کند. وی این اطلاعات را از مجموعۀ فعالان حقوق بشر در ایران بدست آورده است.

پروندۀ قضائی احمد رضا جلالی، استاد امدادهای اضطراری پزشکی در دانشگاه آزاد بروکسل و نیز در دانشگاه «پیه مونته» در ایتالیا، بر اساس اطلاعاتی که وکیل مدافع وی، زینب طاهری، در اختیار مجموعۀ فعالان حقوق بشر در ایران گذاشته است، هم اکنون توسط معاون دادستان و دستیار او در حال بررسی است. این دو تن مسئولیت اجرای احکام صادره را دارند و بگفتۀ زینب طاهری «نظراتی مشابۀ اعتراضات احمد رضا جلالی به روند تشکیل و محتوای پرونده دارند».

زینب طاهری ابراز امیدواری کرده است که در پی این تحقیقات، حکم صادر شده در بارۀ موکل او لغو شود.

زُهیر شیحوی، وکیل مدافع حقوق بشر، نسبت به وضعیت سلامتی احمد رضا جلالی نیز هشدار می‌دهد و می‌گوید بر پایۀ ارزیابی پزشکان، او نیازمند انجام آزمایشات و درمان در خارج از زندان است، اما قاضی مسئول پروندۀ وی، ابوالقاسم صلواتی، تا کنون بارها با چنین تقاضائی مخالفت کرده است.

وکیل مدافع وی می‌گوید «وضعیت جسمانی احمد رضا جلالی متاسفانه خوب نیست. وی هر چند تغدیه می‌کند اما هر روز لاغرتر می‌شود و خود وی نیز که پزشک است احتمال می‌دهد که غده‌ای در دستگاه گوارشی او پدیدآمده باشد».

 احمد رضا جلالی که پزشک و ساکن سوئد است، در دانشگاه آزاد بروکسل، در زمینۀ مدیریت امدادرسانی پزشکی اضطراری تدریس می‌کند و با مرکز پزشکی اضطراری دانشگاه «پیه مونته» در ایتالیا نیز همکاری دارد.

وی بارها اتهامات وارده بر خود را رد کرده و ماه گذشته نیز در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوۀ قضائیۀ جمهوری اسلامی هر گونه تماس و همکاری با «موساد» را رد کرد و نوشت «هیچگاه در مراحل مختلف تشکیل پرونده و در جریان محاکمه کوچکترین سندی دال بر این امر ارائه نشده است».

یکی از همکاران احمد رضا جلالی در دانشگاه «پیه مونته» در پی دستگیری و آگاهی بر اتهامات وارد شده بر او گفت در یکی از سمینارها و دوره‌های کارآموزی تشکیل شده در این دانشگاه پزشکان مختلفی از کشورهای گوناگون و از جمله از کشورهای عربی و مسلمان و نیز دو پزشک اسرائیلی شرکت داشته‌اند و مقامات ایرانی همین موضوع را بهانۀ دستگیری او قرار داده‌اند.

احمد رضا جلالی به اتهام جاسوسی و دست داشتن در قتل دو دانشمند اتمی ایران به اعدام محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ سازمان‌های بین‌المللی دفاع از حقوق بشر و نیز کارشناسان حقوقی سازمان ملل در گذشته شیوۀ رسیدگی به اتهامات وارد شده به وی را دارای ایرادات بسیاری ارزیابی کرده و محاکمۀ او را به سبب ارتکاب تخلفات فراوان در روند تشکیل پرونده، غیرعادلانه توصیف کرده‌اند.